1. HABERLER

  2. HABER

  3. HUKUK

  4. Susturan Yargı mı AK Parti mi?
Susturan Yargı mı AK Parti mi?

Susturan Yargı mı AK Parti mi?

Şamil Tayyar, kendisine yönelik yargı kuşatması nedeniyle köşe yazılarını bıraktığını resmen açıkladı. Sansürün asıl suçlusu, bir çok kez değiştirileceği sözü verilen kanunu değiştirmeyen AKP..

20 Temmuz 2010 Salı 22:03A+A-

Hakkında şuana kadar kesinleşmiş ve infaz edilmeyi bekleyen 4 yıl 2 ay hapis cezası olan Şamil Tayyar, Star Gazetesi'ndeki yazılarını durdurdu. Tayyar, kendisine yönelik yargı kuşatması nedeniyle artık köşesini yazmayacağını resmen açıkladı.

YARGI ABLUKASI DİKTATÖRYAYA DÖNÜŞTÜ

Hitler rejimini adım adım getiren yasakçı ve sansürcü Yargı kararlarının benzerleri son dönemde Türkiye'de yaşanıyor.  Demokrasiden yana tavır koyan, Ergenekon gibi çete ve terör örgütlerinin üzerine giden kalemlere yönelik eş zamanlı olarak onlarca dava açılıyor. Ağır tazminat cezalarının yanında üst üste hapis cezaları geliyor.

İstanbul Bakırköy ve Ankara Adliyesi'nde yoğunlaşan bu yargı kararları, sonunda bir gazeteciyi kalemini bırakmak zorunda bıraktı.

Star Gazetesi Ankara Temsilcisi Şamil Tayyar, gazetesindeki köşe yazılarını durdurdu.  "Çok ciddi bir yargı kuşatması altındayım. Ne yazıyorsam dava konusu haline geliyor. Şu anda hakkımda kaç dava açıldı inan ki bilmiyorum." diyen Tayyar, konuyla ilgili yasal düzenlemeleri yapmayan Hükümete de yüklendi. Tayyar,  Ergenekon'un üstüne gittiği için kendisiyle görünmek istemeyen Bakanlar olduğunu iddia etti.

İşte geçtiğimiz Cuma günü son yazısını yazan ve o günden beri kalemini bırakan Şamil Tayyar'ın Best FM'e yaptığı çok çarpıcı açıklamalar:

Bugüne kadar aldığın ceza var mı?

Şu anda cezalar açıklandı. 4 yıl 2 ay hakkımda verilmiş hapis cezası var.

Bu ceza tecil mi edildi?

Beş yıl süreyle bir suç işlersem infaz gündeme gelecek. Karar tarihinden sonra işlenmiş suçlardan ceza alırsanız. Şimdi bu karardan sonra açılmış davalar var, Yargıtay onları onarsa hepsini çekmek gerekecek. Dolayısıyla kendimize cezaevi arayacağız.

Nerede yatmayı düşünüyorsun?

Adalet Bakanlığı yetkilileri  'sana iyi bir cezaevi buluruz' dedi

Pınarhisar'ı düşündüğüne göre gözüne kestirdin demek ki

Olabilir tabi.

Bu Pınarhisar hatırlatmasını neden yaptın?

Şunun için söyledim. Sayın Başbakanın daha önce kendisinin de bizzat yaşadığı yargı ıslahı ile ilgili verdiği söz vardı

Yerine getirmediler mi?

Şimdi Meclis tatile giriyor. Sonra referandum süreci var. O nedenle verilen sözün yerine getirilmediği ortada.

Yazıyı bırakmak bir protesto mu

Elbette ama benim yargı kuşatmasına karşı protesto var. Hükümete sitemim var

Yargı kuşatmasına protesto hükümete sitem diyebilir miyiz?

Benim sitemim sadece verilen sözün yerine getirilmemesidir. Ben bu yola çıkarken Allah rızası için millet için çıktım. Türkiye-AB müzakere sürecinde bir adım daha öne taşımış olurlar. Aksi halde Şamil Tayyar, Ahmet, Mehmet farketmez sonuçta bedel ödemek gerekirse öderiz.

Bu protesto ne zamana kadar devam edecek?

Sürece bağlı, durum değerlendirmesi yapıyorum.

Hükümetten arayan oldu mu?

Yok! Herhangi bir arayan olmadı. Önemli bir kısmının bu konuda kaygısı olduğunu düşünmüyorum. Hatta kaygısı olanlar da olabilir...

Senin çok sık savunduğun hükümetten bahsediyoruz...

Savunduğum değil, bazı konularda desteklediğim hükümetten bahsediyoruz. Bazılarının şahsımla ilgili negatif düşüncenin olduğunu zannediyorum. Bazıları Ergenekon'la ilgili yürüttüğümüz mücadeleden rahatsız olabilriler. Benim tasfiye edilmem onlar için bir tercih olabilir. Hükümetten bazılarının benimle birlikte gözükmeleri negatif olarak algılanabilir. Ben bir gazetenin Ankara Temsilcisi olarak hükümete ulaşamıyorum. Benden ürküyor olabilirler.

Kaynak: Turktime/Aktifhaber

HABERE YORUM KAT

1 Yorum