1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Suriye'ye Giden Gözlemcilere Kırık Not
Suriyeye Giden Gözlemcilere Kırık Not

Suriye'ye Giden Gözlemcilere Kırık Not

Gözlemcilerin hata yaptığını bildiren Arap Birliği, BM'den destek istedi.

05 Ocak 2012 Perşembe 19:46A+A-

Suriye'de incelemelerini sürdüren Arap Birliği gözlemcilerinin raporları, tartışma konusu olmaya devam ediyor. Gözlemciler yapılan incelemelerde kesin bir kanıya ulaşamadıklarını söylerken, Katar gözlemcilerin "bazı hatalar" yaptığı itirafında bulundu.Suriyeli muhaliflerde gözlemcileri yetersiz kalmak ve profesyonel davranmamakla eleştiriyor.

"Kesin Kanıya Varmadık" Dediler

Suriye'deki Arap Birliği gözlemci heyeti 5 kentte yapılan incelemelerde kesin bir kanıya ulaşamadıklarını bildirince eleştiri oklarının hedefi oldu.

BM'den Teknik Destek Talebi

Arap Birliği'nin Suriye komitesine başkanlık eden Katar Başbakanı Hamed bin Casim gözlemcilerin bazı hatalar yaptığını söylerken, çareyi Birleşmiş Milletler'den teknik yardım istemekte buldu.

Suriyeli muhalifler de gözlemcilerin verdiği "ordu şehirlerden çekildi" raporuna tepki göstererek, heyetin yanıltıldığını iddia ediyor.

Humus'daki göstericiler şehri terketmesi gereken ordu araçlarının boyanarak polis araçlarına benzetildiğini ve hala kentte olduğunu söylüyor.

Dera'da yeniden keskin nişancıların konuşlandığı ve kente giren yollarda kontrol noktaları oluşturulduğu haber veriliyor.

Parodi Konusu Oldular

Heyette bulunan gözlemcilerin amatör davranışları, göstericilere parodi konusu oldu.

Gözlemci kostümü giymiş bir protestocu, halkın iddialarını görmezden gelerek, raporunu haber güvercini ile gönderdi. Sonunda kalabalığın karşısına çıkan eylemci "Humus'ta korkulacak bir şey yok" diye bağırdı.

Suriye Milli Konseyi, Arap Birliği denetçilerinin görevlerini hakkıyla yapmalarını ya da ülkeyi terk etmelerini istedi.

Bu arada eleştirilerin hedefindeki gözlemciler ise incelemelerine hapishane ziyaretleri ile devam etti.

TRT Haber

HABERE YORUM KAT