1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. "Suriyelilerin Yüzde 54'ü Türkiye'ye BM'den Daha Fazla Güveniyor"
"Suriyelilerin Yüzde 54'ü Türkiye'ye BM'den Daha Fazla Güveniyor"

"Suriyelilerin Yüzde 54'ü Türkiye'ye BM'den Daha Fazla Güveniyor"

Suriye Diyalog Merkezinden Kenda Hawasli, "Suriyelilerin yüzde 60'ı, hangi şartlar altında olursa olsun yapılacak seçimlere katılmayı reddediyor, yüzde 54'ü de Türkiye'ye Birleşmiş Milletlerden (BM) daha fazla güveniyor." dedi.

10 Temmuz 2019 Çarşamba 17:02A+A-

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) ile Ortadoğu Araştırmaları Merkezi (ORSAM) işbirliğinde ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığının katkılarıyla düzenlenen "Göç ve Diaspora" temalı "Ortadoğu ve Kuzey Afrika Düşünce Kuruluşları Buluşması" forumu ikinci gününde devam ediyor.

Suriye Diyalog Merkezinden Hawasli, Ankara'da bir otelde düzenlenen forumun "Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölgesinde Göç ve Diaspora Bölgesinde" konulu oturumunda, "Suriye’nin Geleceğinde Suriyeli Göçmenlerin Siyasi Katılımı: Bir Model Olarak Yurtdışından Türkiye’deki Seçimlerde Oy Kullanımı" başlıklı konuşma yaptı.

AA'nın aktardığına göre, diasporadakilerin bulundukları bölgelerden ülkelerindeki demokratik seçimlere katılımının önemine işaret eden Hawasli, uluslararası toplumun desteğinin bu noktada önemli rol oynayacağını anlattı. Hawasli, "Yurt dışından oy kullanma meselesi Suriye'de siyasi çözüm yolunda önemli bir adım olabilir." şeklinde konuştu.

Bu konuda Afganistan ve Bosna Hersek gibi ülkelerin deneyimlerinden faydalanılabileceğini söyleyen Hawasli, Suriye'deki siyasi çözümün de gelecekte bu örneklere yakın bir model sunabileceğini anlattı.

Hawasli, "Diasporadaki göçmenlerin bu sürece katılımının sağlanması, geri dönüşleri de teşvik edecektir." ifadesini kullanarak, Suriye'de son 30 yıldır düzenlenen seçimleri "tiyatro" olarak nitelendirdi.

Yaptığı araştırma sonuçlarına ilişkin bilgiler de paylaşan Hawasli, "Suriyelilerin yüzde 60'ı, hangi şartlar altında olursa olsun yapılacak seçimlere katılmayı reddediyor, yüzde 54'ü de Türkiye'ye BM'den daha fazla güveniyor." dedi.

 

HABERE YORUM KAT