1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Suriyelilerden 20 Maddelik Talep Listesi
Suriyelilerden 20 Maddelik Talep Listesi

Suriyelilerden 20 Maddelik Talep Listesi

Suriye'nin Der'a kentinde yaşayanlar, 20 maddelik bir talep listesini kentteki olayları araştıran Soruşturma Komisyonu'na teslim etti.

24 Mart 2011 Perşembe 11:02A+A-

Listede valinin görevden alınması, yolsuzlukla mücadele, olağanüstü hal uygulamasının kaldırılması, siyasi tutukluların serbest bırakılması gibi taleplerin yanı sıra geçici memurların kadroya alınması ve otobüs garajının taşınması gibi istekler yer alıyor.

El Vatan gazetesinin internet sitesinde yayımlanan listeye göre Der'a sakinlerinin ilk talebi, vali ve bazı üst düzey güvenlik görevlilerinin görevden alınması oldu. Vali Faysal El Kelsum'un, geçtiğimiz günlerde Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad tarafından halkın isteği üzerine görevden alındığı duyurulmuştu.

Listedekilerin önemli bir kısmını, cuma günü başlayan gösterilere katılanlara ilişkin talepler oluşturdu. Bu çerçevede halk, "Gösteride hayatını kaybeden şehitlerden ve ailelerinden özür dilensin. Göstericilere ateş edenler ve emri verenler yargılansın. Gösterilerde yaralananlar ve aileleri tutuklanmasın. Cuma ve cumartesi günü gösterilere katılanlar tutuklanmasın. Tutuklu bulunanlar serbest bırakılsın" gibi taleplerde bulundular.

"Kentte bir süre önce tutuklanan üniversite öğrencilerinin serbest bırakılmasını" isteyen halk, "Geçmişte ve gösteriler sırasında tutuklanan siyasi tutukluların da serbest bırakılmasını, yurt dışında sürgünde olan muhaliflerin geri dönüşüne izin verilmesini" istedi.

"Ülkede uygulanan olağanüstü hal kanunun kaldırılması, yolsuzlukla mücadelenin hızlandırılması ve halkın yaşam standartlarının yükseltilmesi" şeklindeki maddeler talep listesinde yer aldı.

Vergilerin düşürülmesini, gıda ve yakıt fiyatlarında indirim yapılmasını isteyen halk, geçen yıl uygulamaya başlanan peçe yasağı nedeniyle görevlerine son verilen peçeli öğretmenlerin görevlerine iade edilmesini talep etti.

Geçici memurların kadroya alınması ve emlak alım-satım işlemlerinde talep edilen güvenlik belgesi uygulamasının kaldırılması da istendi.

Listede, "Der'a otobüs garajı taşınsın ve Şehitler Çarşısı'ndaki işyerlerinin sorunları çözülsün" gibi maddelerin yer alması dikkati çekti.

HABERE YORUM KAT