1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Suriyeli Âlimlerden Göstericilere Destek
Suriyeli Âlimlerden Göstericilere Destek

Suriyeli Âlimlerden Göstericilere Destek

Suriye Âlimler Birliği Başkanı Şeyh Muhammed Ali Sabuni, Suriye halkının yönetimden talep ettikleri adımları desteklediklerini açıkladı.

22 Nisan 2011 Cuma 13:00A+A-

Suriye Âlimler Birliği tarafından yapılan açıklamada Suriyeli göstericilerin haftalardır devam eden gösterileri destekledikleri beyan edildi.

El Cezire haber kanalına konuşan ve şu anda Mekke'de hayatını devam ettiren Suriye Âlimler Birliği Başkanı Şeyh Muhammed Ali Sabuni, Suriye halkının yönetimden talep ettikleri adımları desteklediklerini açıkladı.

Şeyh Sabuni, Suriye yönetiminin 11 yıl önce de reform adımları atacağını hatırlatarak, artık insanların sadece konuşmalar ile tatmin olmadığının altını çizdi.

Şeyh Sabuni, yapılacak reformların sadece bir grubun çıkarına olmaması gerektiğinin altını çizdi ve ülke çapında hiçbir mezhep farkı veya ırk farkı gözetilmeksizin kapsamlı reform adımları atılması gerektiğini dile getirdi.

Suriye halkı adına yaptıkları açıklamada hiçbir resmi veya gayri resmi bir kuruluştan destek almadıklarının altını çizen Şeyh Sabuni, Suriye halkının talepleri önünde tank ve tehditlerin duramayacağını belirtti ve zulüm yıkılana kadar halkın mücadele edeceğine inandığını ekledi.

Yapılan  açıklamaya Suriye Âlimler  Derneği Başkanı Şeyh Muhammed Ali Sabuni'nin yanında Dr. Adnan Zarzour, Dr. Muhammed Lütfi Sabbagh,  Dr. Mahmud Ahmed, Dr. Mustafa Müslim ve Şeyh Muhammed Faruk da Beşşar Esed'e karşı göstericilere destek veriyor.

ŞEYH SABUNİ KİMDİR?

Şeyh Ali Sabuni 1930 yılında Suriye'nin ilim ve âlimler şehri olan Halep'te ilim ile meşhur bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Babası Halep şehrinin büyük âlimlerindendir.

Şeyh Muhammed Ali es-Sâbûnî, Arapça ilimlerini,  faraiz (miras) ilmini ve diğer dinî ilimleri babası Şeyh Cemil'den okudu. Diğer yandan Suriye'nin ileri gelen âlimlerinden dersler aldı.

Dubai Uluslararası Kurân-ı Kerim ödülü komisyonu 2008 senesinde Şeyh Muhammed Ali es-Sâbûnî'yi yılın İslâmî şahsiyeti seçti. Komisyon, Sabûnî hocanın, kitapları ve diğer ilmî çalışmalarıyla, özellikle de Kur'ân-ı Kerim tefsiriyle ilgili müellefatıyla İslâm'a ve Müslümanlara yaptığı hizmetleri sebebiyle bu ödüle layık görüldüğünü açıkladı.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum