1. HABERLER

  2. HABER

  3. Suriye’den PKK'ya Darbe: 400 Gözaltı
Suriye’den PKKya Darbe: 400 Gözaltı

Suriye’den PKK'ya Darbe: 400 Gözaltı

Suriye, PKK'ya yönelik operasyonlarını genişletirken, PKK'ya yardım edenlere ise devlet tarafından kullanım hakkı verilen arazilerin geri alınacağı bildirildi.

01 Temmuz 2010 Perşembe 10:05A+A-

Suriye güvenlik güçleri, Halep, Kamışlı, Afrin, Haseke ve Rakka kentlerinde eş zamanlı operasyon gerçekleştirdi. Operasyonlarda PKK mensubu olduğu bildirilen 400 kişinin gözaltına alındığı kaydedildi.

Gözaltına alınan kişilerin "terör örgütü üyesi olmak, zorla para toplamak, Suriye topraklarını bölerek ayrı devlet kurma girişiminde bulunmak ve ülkede yaşayan Kürtleri etnik ve dini olarak bölmeye çalışmak" suçlamasıyla sorgulandıkları belirtildi.

Topraklar Geri Alınıyor…

Öte yandan, Suriye, Haseke kentinde PKK'ya lojistik destek sağlayan Kürt kökenli ailelere yönelik sert yaptırım uygulama kararı aldı. PKK'ya yardım eden kişilere devlet tarafından kullanım hakkı verilen toprakların geri alınacağı ifade edildi. Suriye makamları söz konusu uygulamanın yaygınlaştırılabileceğini kaydettiler.

Geçen hafta Suriye'nin çeşitli kentlerinde güvenlik güçleri ile PKK'lılar arasında yaşanan çatışmalarda 11 PKK'lı öldürülmüştü.

Bir süre önce Türkiye'ye gelen Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, gazetecilere yaptığı açıklamada, PKK'nın faaliyetlerinin kabul edilemez olduğunu, Türkiye ve Suriye güvenlik güçlerinin teröre karşı işbirliği ve tam mutabakat olduğunun altını çizmişti.

HABERE YORUM KAT