1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Suriye'den İsrail'e Tepki
Suriyeden İsraile Tepki

Suriye'den İsrail'e Tepki

Suriye Dışişleri Bakanlığından bir yetkili, İsrail'in Golan ve Doğu Kudüs'te çekilmeye ilişkin referandum yapma kararını eleştirerek, bu kararın uluslararası yasalara ve topluma karşı saygısızlık olduğunu söyledi.

24 Kasım 2010 Çarşamba 00:55A+A-

 

Resmi haber ajansı SANA'nın haberinde adı açıklanmayan yetkili, ''İsrail'in işgali altında tuttuğu Golan Tepeleri ve Doğu Kudüs'ten çekilmeden önce referandum yapma kararı almasının uluslararası yasalara ve tüm dünya kamuoyuna karşı bir saygısızlık olduğunu'' kaydetti.

''Uluslararası kararların geçmişte ve bugün Golan Tepeleri ile Doğu Kudüs'ün işgal altında olduğunu içerdiğini'' hatırlatan yetkili, İsrail'in bu kararı ile uluslararası kararlarca öngörülen 'toprak karşılığı barış ilkesini' ve kapsamlı bir barışın gerekliliklerinden birini reddettiğini söyledi.

Suriyeli yetkili, İsrail'in bu davranışlarının kabul edilemez olduğunu vurgulayarak, ''Golan Tepeleri'nin işgal edilmiş Suriye toprağı olduğunu ve asla pazarlık konusu yapılamayacağını'' ifade etti.

Yetkili, Suriye-İsrail barışının sağlanabilmesi için Golan Tepeleri'nin 1967 sınırları göz önünde bulundurularak Suriye'ye iade edilmesi gerektiğini belirtti.

ZAMAN

HABERE YORUM KAT