1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Suriye’deki İran ve Rus Güçleri Çatıştı!
Suriye’deki İran ve Rus Güçleri Çatıştı!

Suriye’deki İran ve Rus Güçleri Çatıştı!

Alman basını, Rusya ve İran askerlerinin Suriye’de çatışmaya girdiğini yazdı. Çatışma sonucunda çok sayıda askerin hayatını kaybettiği iddia edildi.

28 Ocak 2019 Pazartesi 17:58A+A-

Alman Spıegel dergisinin iddiasına göre geçtiğimiz haftalarda Rusya ve İran askerleri Suriye’de çatışmaya girdi. Çatışma sonucu kaç askerin öldüğü bilinmezken tahminlere göre onlarca asker öldü.

Alman Spıegel Online sitesinde Christopher Reuter imzalı yayımlanan haberde Suriye’nin Hama bölgesinde Rusya ve İran askerleri bölgesel nüfus kaygısı nedeniyle çatışmaya başladı.

19 Ocak’ta gerçekleşen olayda, hafif silahlarla başlayan çatışma daha sonrasında yerini tank ve ağır silahların kullanılmasına bıraktı. Ölü ve yaralı sayısı hakkında net bir açıklama yapılmazken tahminlere göre onlarca asker öldü.

Fetih Medya’nın derlediği habere göre, çatışma anlarına ilişkin ses kayıtlarının da elinde olduğunu belirten Reuter, İran askerlerinin daha sonra bölgeye takviye amacıyla Esed rejimine bağlı askerleri gönderdiğini belirtti.

Esed’in bölgedeki etkisizliğine de dikkat çeken Spıegel muhabiri, Rusya ve İran’ın Suriye topraklarında nüfus kavgası yaparken, Esed’in hiçbir söz hakkının olmadığını yazdı.

İnternet-Haber sitesinin konuyla ilgili derlediği haberde ise şunlar kaydedildi:

Esad rejimine bağlı ve Rusya destekli "Kaplan Güçlerinin 5. Birliği" ile Beşşar Esed'in kardeşi Mahir Esed komutasında ve İran destekli "4. Fırka" arasında çatışmalar sürüyor.

Çatışmalar, Hama ilinin kuzeybatı kırsalındaki Şatha, Bredic, Haydarayye, İnnab köylerinde yaşanıyor. İki grubun bölgedeki Skeylbiyye, Araştırma Merkezi ve El Ibır isimli geçiş noktalarına askeri sevkiyatları sürüyor. Yerel kaynaklar çatışmaları, İran'ın bölgedeki etkisini azaltmaya yönelik bir girişim olarak nitelendiriyor.

ÇATIŞMADA AĞIR SİLAHLAR KULLANILIYOR: Çatışmalarda çok sayıda ölen ve yaralanan olduğu öğrenildi. Özgür Suriye Ordusu bileşenlerinden Ulusal Özgürleştirme Cephesi çatısı altındaki Nasır Ordusu'nun sözcüsü Muhammed Raşit de AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Şiddetli çatışmalarda zaman zaman ağır silahlar kullanılıyor. Çatışmalar, askeri muhaliflerin kontrolündeki köylere de sirayet ediyor. Rejim aynı zamanda bu çatışmaları gizlemek için sivil yerleşimlere top ve tank atışları düzenliyor."dedi.

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

1 Yorum