1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Suriye'de Yine Kan Aktı...
Suriyede Yine Kan Aktı...

Suriye'de Yine Kan Aktı...

Haseke, Kamışlı, Şam ve Der’a kentlerinde on binlerce kişi meydanlarda... Humus ve Duma'da göstericilere ateş açıldı: En az 16 ölü var!

22 Nisan 2011 Cuma 14:21A+A-

Suriye'nin Haseke, Humus, Kamışlı, Şam ve Der'a kentlerinde protestocular Esed karşıtı gösteriler için meydanlara indi.

El Arabiya haber kanalına göre, güvenlik güçlerinin göstericilere müdahale etmesi sonucu Duma'da en az 5  Humus'ta da 3 kişi öldü. Hama kentinde devam eden gösterilere sivil kıyafetli kişiler tarafından ateş açıldığı dile getirildi. El Cezire de Banyas'ta 1 kişinin ve Der'a'ya 30 km uzaklıktaki Azraa'da 7 kişinin ve öldüğünü açıkladı.

Görgü tanıkları "Biz barışçıl şekilde protesto gösterisi düzenliyoruz. Ancak binalara çıkmış keskin nişancılar bize ateş açıyor. Mermilerin nereden geldiğini göremiyoruz" dedikleri gözlendi.

Arap TV'lerinin haberlerine göre, Haseke'de yaklaşık 500 kişilik grup eylem yapıyor. Suriye güvenlik güçleri ile göstericiler arasında zaman zaman çatışmaların yaşandığı aktarıldı. Çatışmalar  Cuma namazı sonrası başladı ve halen sürüyor.

Banyas'ta binlerce kişi rejim karşıtı sloganlar atıyor.

Haseke kentindeki Büyük Camii'de toplanan binlerce kişi de Esed yanlıları tarafından engellendi.

Humus'ta protestoculara güvenlik güçleri tarafından biber gazı ve tazyikli su ile müdahale edildi.

Kamışlı'da ise Kürt ve Araplardan oluşan 6 bin kişilik grup büyük bir gösteri düzenliyor.

Güvenlik güçlerinin müdahalesi sonrası birçok göstericinin yaralanarak hastanelere kaldırıldığı belirtilirken; Esed yanlısı sivil kılığındaki güvenlik güçlerinin de muhaliflere saldırdığı açılandı.

Reuters ajansının görgü tanıklarına dayanarak verdiği haberde, başkent Şam'da güvenlik güçlerinin protestocuları dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullandığı belirtildi. Şam'ın merkezindeki Midan bölgesinde toplanan yaklaşık 2 bin kişilik kalabalık, Esed rejimi aleyhine sloganlar atarak yürüyüşe geçti. Göstericilerin müdahale sonrasında tekrar toplandığı gelen haberler arasında.

Eylemlerin ilk olarak başladığı güneydeki Der'a kentinde de bugün gösteriler düzenleniyor. Gösteriye katılan binlerce kişi rejim aleyhtarı sloganlar atıyor.

HABERE YORUM KAT