1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Suriye'de Yaralılar Arasında Türkiyeliler de Var
Suriyede Yaralılar Arasında Türkiyeliler de Var

Suriye'de Yaralılar Arasında Türkiyeliler de Var

Suriye'nin tüm kentlerinde gösteriler devam ediyor. Güvenlik güçlerinin gösterilere müdahalesi sonrasında 6 kişinin öldüğü bildirildi. Yaralananlar arasında Türkiyelilerin de olduğu kaydedildi.

19 Mart 2011 Cumartesi 10:46A+A-

Suriye'de halkın yönetim karşıtı gösterilerinde dün 6 kişinin öldürüldüğü belirtildi. 

Şam'daki meşhur Emevi Camii'nde Cuma namazı sonrası biraraya gelen göstericiler emniyet güçleri tarafından kuşatıldı. Güvenlik güçlerinin Emevi Camii içinde bulunanlara düzenlediği saldırıda onlarca kişinin yaralandığı belirtildi. Timeturk'te yer alan habere göre yaralananların arasında Şam'da okuyan Türkiyeli öğrencilerin de olduğu kaydedildi.

İnsan Hakları Örgütleri, Emevi Camii'ne müdahalede bulunan güvenlik güçlerinin sivil giyimli olduklarını ve şiddet kullandıklarını açıkladı. Camii avlusundaki insanların "Hürriyet, Hürriyet (Özgürlük, Özgürlük)" diye slogan attıkları bildirildi. Müdahalede birçok göstericinin gözaltına alındığı belirtildi.

DERA'DA 6 KİŞİ ÖLDÜRÜLDÜ

Halep, Deyrizor, Haseki ve Dera gibi birçok şehirde internet bağlantılarının kesildiği bildirildi. Dera şehrindeki gösterilere güvenlik güçlerinin çok sert müdahale ettiği vurgulandı. Dera'da 6 kişinin öldüğü ve yüzlerce kişinin yaralandığı belirtiliyor. Diğer şehirlerdeki gösterilere de polisin müdahale ettiği kaydedildi.

Son iki günde 38 kişinin gözaltına alındığı kaydedildi. Gözaltına alınanlara arasında Suriyeli ünlü düşünür Cevdet Said'in iki oğlu da bulunuyor. Gözaltına alınan 38 kişiden 35'i tutuklandı. BBC Arapça televizyonuna bağlanan Suriyeliler büyük bir katliamdan korktuklarını belirtiyor.

Uzmanlar, Suriye'nin patlamaya hazır bir bomba olduğunu açıkladı. Suriye'deki gösterilerin önümüzdeki günlerde yayılacağını belirten uzmanlar, Suriye'nin de ülkede göstericileri durdurmak için paralı asker tuttuğunu vurguladı. Suriye ordusunun Mısır ordusu gibi halkın yanında yer almasından korkan Suriye rejimi, tüm ülkede güvenliği sağlamak için muhebarat olarak adlandırılan istihbarat birimlerini gece gündüz hareketliliği izlemeleri konusunda emir verdiği bildirildi.

15 Mart'tan bu yana üçüncü kezdir Suriyeliler sokaklara çıkıyor. Eylemler için Şubat ayı başından beri çağrılar yapılıyordu.

15 Mart günü Şam ve Halep'de gösteriler düzenlenmiş, çok sayıda kişi gözaltına alınmıştı. 16 Mart'ta tutuklu aileleri ve insan hakları savunucuları Şam ve ülkenin diğer birçok kentinde toplandı. Devlet güçleri sert müdahalede bulunarak onlarca kişiyi gözaltına aldı. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi yaptığı açıklamada Şam'daki gösteride 32 kişinin gözaltına alındığını ve bunların "Milli morali zayıflatmak" ile suçlandığını bildirdi.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum