1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Suriye'de Rastan Kenti Tanklarla Kuşatıldı
Suriyede Rastan Kenti Tanklarla Kuşatıldı

Suriye'de Rastan Kenti Tanklarla Kuşatıldı

Suriye'deki insan hakları eylemcileri, Cumhurbaşkanı Beşar Esad'a karşı gösterileri bastırmaya çalışan güvenlik güçlerinin en az 6 kişiyi öldürdüğünü belirtiyorlar.

30 Ağustos 2011 Salı 01:28A+A-

Ülkenin kuzeybatısındaki Sarmin yöresinde düzenlenen baskınlarda, aralarında bir çocuğun da bulunduğu beş kişinin öldürüldüğü haber veriliyor.

Başkent Şam ile Humus kentinde ve Lübnan sınırındaki bir köyde de askeri operasyonlar düzenlendiği bildiriliyor.

Suriye ordusunun Humus'un kuzeyindeki Rastan kentini tank ve zırhlı taşıtlarla kuşattığı da bildirildi.

Rastan'ın, Esad rejiminin beş aydır süren ayaklanmayı bastırmak için hedef aldığı yeni bölgelerden olduğu öne sürülüyor.

Kentin girişinde ağır silah sesleri duyulurken, 40 dolayında tank ve zırhlı aracın bölgeye sevkedildiği haberleri geliyor.

Eylemciler, bu bölgede görevli birliklerde firar olaylarının son günlerde sıklaştığını belirtiyor. Rastan, ağırlıklı olarak Sünnilerin yaşadıkları bir kent.

İsyanın beşinci ayrında Arap dışişleri bakanları Pazar günü yaptıkları toplantının ardından Esad'a, ''çok geç olmadan akan kanı durdurması'' çağrısında bulundu.

Sünnilerin en etkili liderlerinden Kahire'deki el-Ehzer Şeyhi Ahmet el_Tayyib, camilere sığınan protestoculara yönelik saldırıları kınadı; saldırganların hem dünyada, hem ahirette cezalandırılacağını söyledi.

Suriye'nin istikrarının Arap dünyası için yaşamsal önemde olduğunu vurgulayan Arap Birliği Şam'a reform baskısı yapmak üzere bir heyet gönderecek.

Türkiye'de ise Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Esad rejimine güvenlerini kaybettiklerini söyledi.

BM, isyan hareketi ve çatışmaların yaşandığı son beş ayda Suriye'de 2 bin 200'den fazla kişinin hayatını kaybettiğini açıklamıştı.

Muhalefet konseyi

Bu arada Ankara'da bir araya gelen Suriye muhalefet liderleri, isyan hareketine siyasi liderlik sağlayacak Suriye Geçici Milli Konseyinin kurulduğunu açıkladılar.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Suriye'de Barışçı Değişimciler Gençlik Sözcüsü Diya Aldeen Dougmuş, Suriye halkını temsil edecek kişilerin belirlendiğini söyledi ve Prof. Dr. Burhan Galion'a konseyin başkanlığını teklif ettiklerini bildirdi. Dougmuş, konseyin 94 üyeden oluştuğunu, 42 üyenin Suriye, 52 üyenin ise ülke dışında yaşayanlardan seçildiğini kaydetti.

"Konseye teklif edilen kişilerin halka karşı tüm tarihi ve milli sorumlulukları üstüne alacağını ve ülkenin geleceğine karşı sorumlu olacaklarını" belirten Dougmuş, bu sorumluluğu kabul etmeyenlerin medya aracılığıyla halka bildirileceğini söyledi.

BBC 

HABERE YORUM KAT