1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Suriye’de Öldürülen Çocuk Sayısı 5 Bin
Suriye’de Öldürülen Çocuk Sayısı 5 Bin

Suriye’de Öldürülen Çocuk Sayısı 5 Bin

Suriye'de iki yılını dolduran olaylarda Esed güçlerinin operasyonlarında 5 binden fazla çocuk katledildi.

13 Mart 2013 Çarşamba 16:08A+A-

Suriye'de ikinci yılını olaylarda hayatını kaybedenlerin sayısının 71 bin'i aştığı, Esed güçlerinin saldırılarında 5 binden fazla çocuğun katledildiği bildirildi.

Suriye'den göç etmek zorunda kalan bir grup akademisyenin kurduğu ve merkezi Londra'da bulunan Stratejik Araştırma ve İletişim Merkezi (SRCC), 2011 Mart'ından bu yana süren olaylarda 71 bin 841 Suriyelinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Kuruluşun istatistiklerine göre 63 bin 406 sivil barışçıl gösteriler sırasında ya da işkence sebebiyle hayatını kaybederken, olaylarda, Esed güçlerine bağlı da 8 bin 435 asker öldü.

5 Binden Fazla Çocuk Katledildi

SRCC'den yapılan yazılı açıklamada ölenlerin 5 bin 315'inin çocuk, 5 bin 518'inin ise kadın olduğu kaydedildi. Esed güçlerinin muhaliflere yönelik şiddeti sebebiyle yaklaşık 200 bin kişinin ''protesto gösterilerine katılmak'' suçlamasıyla tutuklandığını, 60 bin kişinin ise kaybolduğunu belirten SRCC, 138 bin Suriyelinin ise olaylarda ağır yaralandığına ya da sakatlandığına dikkati çekti.

Sığınmacı Sayısı 1 Milyon'u Aştı

Yapılan açıklamada, Türkiye'de 183 bin 858, Lübnan'da 336 bin 977, Ürdün'de 420 bin, Irak'ta 107 bin 271 ve Mısır'da 100 bin olmak üzere 1 Milyon 148 bin 106 Suriyelinin katliam ve tecavüz korkusu, gıda ve barınma sıkıntısı gibi sebeplerden dolayı ülke dışına sığındığı vurgulandı.

Suriye Ulusal Konseyi Üyesi ve el-Barada TV yöneticisi Munacid Usame'nin direktörlüğünü yaptığı ve çok sayıda Suriyeli akademisyenin çalıştığı SRCC'nin elinde, 2011 Martında başlayan gösterilerde Suriye güvenlik güçlerinin orantısız güç kullanımı nedeniyle meydana gelen ölümlere ilişkin çok sayıda kamera kaydı ve fotoğraf da yer alıyor.

SRCC, söz konusu sayıların ancak ulaşılabilen ve belgelenen veriler olduğunu, belgelenemeyenlerle beraber ölüm ve kayıpların çok daha fazla olabileceğini ifade etti. SRCC'nin yanı sıra, Suriye Devrim Şehitleri Veritabanı (SRMD), Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR), Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü (SOHR), Hak İhlalleri Dokümantasyon Merkezi (VDC) gibi sivil toplum kuruluşları da ülkede yaşanan ölüm ve kayıplarla ilgili istatistik çalışması yapıyor.

Bülent Ş. Erdeğer / AA

 

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT