1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Suriye'de Katliam Devam Ediyor
Suriyede Katliam Devam Ediyor

Suriye'de Katliam Devam Ediyor

Dünya, Mısır'ın devrik lideri Hüsnü Mübarek'in yargılanmasına odaklanırken Suriye'de ise güvenlik güçleri, muhaliflerin kalelerinden Hama'daki kanlı operasyonlarını sıklaştırıyor.

04 Ağustos 2011 Perşembe 03:50A+A-

Uluslararası toplumun tepkilerine rağmen pazar gününden bu yana 100'den fazla kişinin öldürüldüğü Hama harekatına devam eden Suriye ordusu kenti dün de ağır bombardımana tuttu. Kent sakinleri sabah saatlerinde başlayan tank ateşinin, 1982'de düzenlenen, binlerce kişinin ölümüyle sonuçlanan askeri saldırı sonucu büyük kesimi tahrip olmuş durumdaki El Hader semtinde yoğunlaştığını belirtti. Bombardımanın ardından tankların 700 bin nüfuslu kentin iç kesimindeki ana meydanı Orontes'e girdiği ifade edildi. Orontes Meydanı, kentteki Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed yönetimine karşı düzenlenen, 5 ay süren sokak gösterilerinin ana mekanı olmuştu. Reuters haber ajansına uydu telefon aracılığıyla konuşan bir kent sakini, "Tüm iletişim kesildi. Rejim, Hama'yı bitirmek için, basının, Mısır'ın devrik Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'in davasına odaklanmasından yararlanıyor." diye konuştu. Dünkü saldırılarda kaç kişinin öldüğü ya da yaralandığı bilinmiyor.

BM güvenlik konseyi, suriye'yi kınadı

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi, Suriye yönetimini, sivillere karşı uyguladığı şiddet sebebiyle kınadı. 15 üyeli Konsey'de yalnızca Lübnan bildiriye karşı çıktı. Sivillerin can kaybından dolayı üzüntüsünü dile getiren Güvenlik Konseyi, Suriye'deki olaylardan dolayı duyduğu derin endişeyi de açık bir dille ifade etti. Konsey'in uzun pazarlıklar sonunda varabildiği ortak metinde, Esed ve yönetimine reformları bir an önce hayata geçirmesi telkin edilirken, çözümünde ancak hükümetin öncülüğünde olacağı ibaresi yer aldı. Konsey'in çözümün adresi olarak hükümeti göstermesi hem Esed yönetiminin uluslararası arenada hâlâ meşru görüldüğünü ifade ederken, diğer taraftan da şiddetten dolayı asıl sorumlunun hükümet güçleri olduğu eleştirisi satır aralarında yer almış oldu. Öte yandan ABD, Şam yönetimine karşı tek taraflı olarak aldığı yaptırımları ağırlaştırmayı planlıyor. Amerikan yönetiminin bu çerçevede Suriye enerji sektörünü hedef alabileceği konuşuluyor. Şam'daki büyükelçisini geri çağıran İtalya da dün bu ülkeyle 50 milyon Euro'luk işbirliğini dondurduğunu açıkladı. Katliam karşısında sessiz kalamayacaklarını dile getiren İtalya Dışişleri Bakanı Franco Frattini, "Sivil katliamlar yapanlar İtalya'dan 1 Euro bile alamaz." dedi. (ZAMAN) 

HABERE YORUM KAT