1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Suriye'de Kan Durmuyor: 33 ölü
Suriyede Kan Durmuyor: 33 ölü

Suriye'de Kan Durmuyor: 33 ölü

Suriye'de Cuma günü düzenlenen gösterilerde güvenlik güçlerinin saldırısı sonucu 33 sivil hayatını kaybetti.

26 Kasım 2011 Cumartesi 18:52A+A-

 

Suriye'de Cuma günü düzenlenen gösterilerde güvenlik güçlerinin saldırısı sonucu 33 sivil hayatını kaybetti. Deraa, Hama, Humus ve Şam civarlarında onlarca kişinin de yaralandığı kaydedildi. Ölenlerin arasında çocukların da olduğu belirtiliyor.
 
Suriye'de Mart ayından bu yana düzenlenen hükümet aleyhtarı eylemler sırasında 5 bini aşkın kişi öldü. Binlerce kişi ise operasyonlardan kaçarak sınırı geçti ve Türkiye'ye sığındı.
 
Bu arada, Arap Birliği'nin Beşar Esad hükümetine ülkeye bir gözlemci heyeti gönderilmesini kabul etmesi için tanıdığı süre doldu. 
 
Birlik, Suriye'deki göstericilere karşı Esad hükümetinin tutumunu izleyecek 500 gözlemcinin ülkeye giriş yapmasını istiyordu.
 
Fakat Suriye'ye bu öneriyi kabul etmesi için tanınan 24 saatlik süre Şam'dan hiçbir yanıt gelmeden doldu.
 
Arap Birliği, gözlemci heyeti kabul edilmezse Suriye'ye ekonomik yaptırımların olası olduğunu söylemiş ve konunun cumartesi günü karara bağlanacağını açıklamıştı.
 
Suriye'yi hedefleyecek olası yaptırımlar arasında uçak seferlerinin askıya alınması ve ülkenin merkez bankasıyla ilişkilerin kesilmesi veya mal varlığının dondurulması gibi önlemler üzerinde düşünülüyor.
 
TIMETURK

HABERE YORUM KAT