1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Suriye'de İşkence ve Katliam Operasyonları
Suriyede İşkence ve Katliam Operasyonları

Suriye'de İşkence ve Katliam Operasyonları

Suriye’de son 24 saatte 12 kişi daha katledildi… Lazkiye’de bir çocuk işkencede öldürüldü… Suriye Ulusal Meclisi kuruldu…

15 Eylül 2011 Perşembe 17:00A+A-

Bölgedeki aktivistler, Suriye ordusunun Hama, Humus ve İdlib'e bağlı çeşitli bölgelerde düzenlediği geniş çaplı operasyonlarda açtıkları ateşte hayatını kaybedenlerin sayısının 12'ye çıktığını belirtti.

Suriye'de bir çocuk işkencede öldü

Suriye'nin Akdeniz'e kıyısı olan liman kenti Lazkiye'deki operasyonlarda 65 kişi tutuklandı.

Aktivistler, Lazkiye kentinde güvenlik güçlerinin muhaliflere yönelik operasyonlarında 65 kişinin tutuklandığını ve bir çocuğun gördüğü işkenceden dolayı yaşamını yitirdiğini belirtti. Aktivistler, İdlib ve çevresinde operasyonların devam ettiğini ve bu operasyonlarda çok sayıda kişinin tutuklandığını da ifade ettiler.

Suriye Ulusal Meclisi kuruldu

Dünyanın çeşitli yerlerinden ve Suriye'den muhalifler, İstanbul'da bir araya gelerek, Suriye Ulusal Meclisi'nin kuruluşunu ilan etti.

Pendik Green Park Otel'de toplanan Suriye Milli Konseyi üyeleri adına sözcü Besma Katmani, Suriye Ulusal Meclisi'nin kuruluş bildirgesini açıkladı.

Katmani, Suriye devriminin başladığı günden bu yana muhalefet güçlerinin, Suriye halkının özgürlük ve demokrasi yolunda gösterdiği iradeye destek vermek amacıyla milli ve kapsayıcı bir çerçeve içerisinde kendi çabalarını birleştirmeye çalıştıklarını belirterek, şöyle devam etti:

“Suriye halkının, adil, sorunu uluslararası platformda dile getirmek, diktatörlükle yönetilen iktidarı düşürüp yerine sivil, çoğulcu ve demokratik devlet kurmak, hem devrim gençlerini hem siyasi akımları hem de önde gelen siyaset adamlarını tek bir şemsiye altında birleştirmeyi amaçlayan muhalefet çalışmaları, 6 ay sonra olgunluğa ulaşmıştır.

İstişare toplantılarının ilk aşaması tamamlandıktan sonra devrim gençlerinden, siyasi akım ve şahsiyetlerden, aktivist ve teknokratlardan oluşan ekiplerin, Suriye Ulusal Meclisi'nin kurulmasına karar verdiğini vurgulayan Katmani, diğer siyasi güçlerin temsil edilmeleri için ve kapsayıcı bir milli çerçevenin devamlılığı için daha sonraki katılımlara kapıların açık olacağını da belirtti.

Besma Katmani, şunları dile getirdi:

Konseyin belirlediği hedefler şunlardır: Meşru yollarla rejimin düşürülmesi ve devlet kurumlarının korunması, devrimin barışçıl şekilde devam etmesi, milli bütünlüğün korunması, tamamen devrimden yana kalarak, devrimin ilke ve hedeflerine sadık kalınması, sivil bir devletin kurulması, demokrasi, çoğulculuk temelinde herkes için özgürlük ve demokrasiyi garanti altına alacak bir devletin kurulması.

Katmani, siyasi bir proje ve programlarının var olduğunu, bunu 3 aşamada gerçekleştireceklerini ifade ederek, ilk aşamanın Suriye'deki rejimi devirmek olduğunu söyledi. Konuşmasını şöyle noktaladı:

Şehitlerimize rahmet, yaralılarımıza şifa olsun. Devrimimiz, zafere ulaşacak, halkımız özgürlüğe kavuşacaktır. Yaşasın özgür ve aziz Suriye. Yaşasın özgür ve aziz halkımız.

 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum