1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Suriye'de Gösterilerde 14 Kişi Öldü
Suriyede Gösterilerde 14 Kişi Öldü

Suriye'de Gösterilerde 14 Kişi Öldü

Suriye'nin değişik şehirlerinde güvenlik güçlerinin muhaliflerin üzerine ateş açması sonucu en az 14 kişi hayatını kaybetti.

27 Ağustos 2011 Cumartesi 05:49A+A-

Muhaliflerin "Sabır ve Sebat Cuması" olarak adlandırdıkları dün, ülkenin birçok kentinde yönetime karşı protestolar düzenlendi. 1 Ağustos'tan beri Suriye güçlerinin kuşatması altındaki Hama kentinde düzenlenen protesto gösterisine katılan 7 kişi, Esed yanlılarının açtığı ateş sonucu hayatını kaybetti. Deyr el-Zor, Duma ve Neva kentlerinde ise 7 kişi öldü. Humus'un El Kasir bölgesinde güvenlik mensuplarının açtığı ateş sonucu 6 kişi yaralandı.

Tüm dünyadan 'çekil' baskılarının geldiği Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed ise uluslararası baskıya karşı ödün vermeyeceklerini söyledi. Esed, "Suriye halkı son sözünü söyleyerek vatan, ilkeler ve din üzerinde pazarlık olmayacağını bildirdi." dedi. Esed, önceki gün ülkenin önde gelen din adamları ile iftar programında bir araya geldi. İftara, Suriye Müftüsü Bedreddin Hassun, Ramazan el Buti, Humus Müftüsü Şeyh Fethullah el Kadı, Hama'daki El Medfen Camii Vaizi Şeyh Mustafa Abbas gibi çok sayıda alim katıldı. Esed, iftarın ardından yaptığı konuşmada, tüm din adamlarından, Suriye halkı arasında uyumu sağlama, el ele vererek reform sürecine katılma gibi sorumluluk yüklenmelerini istedi. (ZAMAN) 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum