1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Suriye'de Gerilim Tırmanıyor...
Suriyede Gerilim Tırmanıyor...

Suriye'de Gerilim Tırmanıyor...

Suriye’de Esed yönetimine karşı haftalardır devam eden gösterilerde yüzlerce kişi gözaltına alındı. Banyas’tan yardım çağrıları geliyor.

13 Nisan 2011 Çarşamba 16:13A+A-

Beşşar Esed yönetimine karşı haftalardır devam eden gösterilerde yüzlerce kişi gözaltına alındı. Suriye yönetimi ise olaylardan dış güçleri sorumlu tutmaya devam ediyor.

SURİYELİ KADINLAR MEYDANLARA İNDİ

Suriye'de yüzlerce kadın protesto gösterisi gerçekleştirerek Suriye polisi tarafından gözaltına alınan muhaliflerin serbest bırakılmasını istedi.

Reuters haber ajansına göre, Suriye'nin sahil kenti Banyas'ın ana caddesi üzerinde toplanan Suriyeli kadınlar Beşşar Esed yönetimine çağrı yaparak haksız yere gözaltına alınan yaklaşık 400 kişinin hemen serbest bırakılmasını istedi.

Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, Akdeniz'e kıyısı olan Lazkiye şehrinin güneyinde bulunan Banyas kentinin Beyda köyünde toplanan kadınların gözaltına alınan erkeklerin serbest bırakılmasını talep ettikleri ifade edildi.

SURİYE'DEN "İTİRAFÇILAR PARA DESTEĞİ ALDI" İDDİASI

Suriye'nin çeşitli kentlerinde bir süredir devam eden olaylara karıştıkları gerekçesiyle tutuklananlardan bazılarının "itirafları" ise Suriye Devlet Televizyonu'nda yayımlandı.

İtirafları yayımlanan kişiler, "Müslüman Kardeşler örgütü ile ilişkisi olduğu öne sürülen Ahmet adlı biriyle temas kurduklarını, bu kişinin kendilerine aylık belli bir miktar para ve hayatlarını kaybetmeleri halinde ailelerine bakılacağı sözü verdiğini" (!) iddia ettiler.

ÜNİVERSİTELERDE ÖĞRENCİLER GÖZ HAPSİNDE

Öte yandan Suriye polisinin güvenlik önlemleri çerçevesinde üniversitelerde derslere girerek öğrencileri takip ettiği açıklandı.

Şarku-l Ewsat gazetesinin haberine göre Suriye polisi ve istihbarat birimleri sivil kıyafetler ile üniversitelerde derslere girerek öğrencileri göz hapsine aldığı aktarıldı.

BANYAS'TA ELEKTRİK SU YOK

Dünya Bülteni'nde yer alan habere göre son günlerde adı ön plana çıkmaya başlayan Banyas'ta elektrik ve su da yok, kente giriş çıkışlar da yasak. Kentte bir süre önce Batı'ya iltica eden bir dönemin Suriye 'deki ikinci güçlü adamı Abdülhalim Haddam'ın aşireti de bulunuyor. Kaynaklar, Suriye yönetiminin Banyas'a heyet göndererek, halka kandırıldıklarını söyleyeceklerini belirtiyor.

"ŞİMDİYE KADAR GÖZALTINDA KAYBOLAN 20 BİN KİŞİ VAR!"

Mazlumder Genel Başkanı Ahmet Faruk Ünsal konuyla ilgili açıklamasında "1980 yılından bu yana Suriye'de gözaltına alınıp kaybolan 20 bin kişinin olduğu bilinmekte. 17 bin kişiden oluşan kayıp listesi Mazlumder arşivlerinde mevcuttur. Tarihte yaşanmış bu acılar bugün yaşananlarla ilgili kaygılarımızı arttırmaktadır" dedi.

Ünsal ayrıca "15 Mart itibariyle gözaltına alınan insanlarla ilgili daha önce endişelerimizi ifade etmiştik. Bu vesileyle Suriyeli insan hakları örgütlerinden tarafımıza şu ana kadar gözaltına alınan kişilerin listesi iletilmiştir. 660 kişilik tutuklu listesinden şu ana kadar belli bir kısmı serbest bırakılmış ancak halen 390 kişi tutuklu bulunmaktadır" ifadesini kullandı.

15 Mart'ta başlayan gösterilere Suriye güvenlik güçlerinin sert müdahale etmesi sonucunda ülkedeki ölü sayısı yüzlerle ifade edilmekte. Yüzlerce yaralanan insana ek olarak güvenlik güçleri bu süreçte çok sayıda insanı gözaltına alıyor.

BANYAS'TAN ERDOĞAN'A YARDIM AÇĞRISI

Dünya Bülteni, Banyas'tan Başbakan Erdoğan'a yazıldığı belirtilen bir mektup yayınladı. Mektubu kaleme alan kentin ileri gelenleri, Erdoğan'dan kendilerini Esed'in zulmünden kurtarmalarını istiyorlar. Banyaslılar "Sayın Başbakanım" diye hitap ettikleri Erdoğan'dan ülkedeki duruma müdahale etmesini istediler.

Birkaç sene önce Batı'ya sığınan Abdülhalim Haddam'ın memleketi olarak da bilinen Banyas'ı Suriye ordusu tam bir kuşatmaya almış durumda. Elektrik ve suyun olmadığı Banyas'ta, halk Hama'benzeri büyük bir katliamdan korkuyor.

İşte Banyaslıların Erdoğan'a yazdığı o mektup:

Bismillahi'r-rahmani'r-rahim

Banyas sakinlerinden Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'a çağrı

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan,

Es-selamu aleykum ve rahmetullahi ve berakatuhu

Sizden Banyas ili ve çevre köylerindeki kardeşlerinizin içinde bulunduğu kan gölüne dur demenizi rica ediyoruz.

Suçları "Allah…  Suriye… Özgürlük…"  demekten başka bir şey olmayan kardeşlerinizin bugün El-Beyda kasabasının caddelerinde ve sokaklarında dökülen kanlarının yüzü suyu hürmetine kuşatma ve katliamı durdurmak için zat-ı alilerinizi acilen müdahale etmeye çağırıyoruz.

Eş-Şebbiha diye bilinen paramiliter güçler yardımıyla emniyet güçlerinin bugün (12 Nisan, Salı) Banyas ilinin doğusundaki El-Beyda kasabasına düzenlediği bir baskın sonucunda yedi kişi öldü ve onlarca kişi yaralandı. Emniyet güçleri caddelerdeki halka ve evlere kadın çocuk ayrımı yapmadan rastgele ateş açtılar.

Elektrikle beraber iletişimin de kesilmesi sonucu şehrin tanık olduğu bu amansız kuşatmada şehrin durumu içler acısı efendim; ambulansların şehre girip yaralılara müdahale etmesi engellendi, ilaçlar yetersiz, şehrin fırınlarındaki un stoku bitmek üzere.

Emniyet güçleri şehrin erkeklerini ve gençlerini toplayıp "Allah… Suriye … Sadece El-Esed…" ibaresini tekrar etmeyenleri öldürmekle tehdit ettiler.

Sayın Başbakanım, önümüzdeki saatlerde kuşatılacak El-Karir, El-Besatin, El-Markıd köyleri, bu durumda, komşu illerin akıbetine maruz kalmamak için sizin mertliğiniz ve alicenaplığınıza sesleniyor ve sığınıyorlar.

Suriye Banyas ili ahalisi ve ileri gelenlerinden çağrıyı imzalayanlar:

Dr. Şeyh Enes Ayrut – İlahiyat Profesörü ve Banyas'taki Rahman Camii imamı
Şeyh Muhammed Yusuf – Ebu Bekir Sıddık Camii imamı
Şeyh Mecid Osman – Banyas'taki Rıdvan Camii imamı
Şeyh Ömer İlyasi – El-Beyda köyündeki bir caminin imamı
Şeyh Mustafa İbrahim – Furkan Camii imamı
Şeyh Andulkadir El-Kilan – Nur Camii imamı
Şeyh Ahmet Musa – El-Karir Camii imamı

HABERE YORUM KAT

1 Yorum