1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. 'Suriye'de En Büyük Terörist Esed'
'Suriye'de En Büyük Terörist Esed'

'Suriye'de En Büyük Terörist Esed'

Suriye İhvan Teşkilatı'nın lideri Muhammed Hikmet Velid Al Jazeera'ye verdiği mülâkatta 'Suriye'deki en büyük terörist' olarak nitelediği Beşşar Esed'in içinde olduğu bir siyasi anlaşmayı kabul etmeyeceklerini söyledi.

17 Ocak 2015 Cumartesi 21:06A+A-

Suriye'de Mart 2011'deki ayaklanmaların başlangıcında, ülkedeki Müslüman Kardeşler Teşkilatı ayaklanmalara katılmaktan kaçınmıştı. Ayaklanmalara verdikleri resmi destek ise Nisan ayının sonunda geldi ve teşkilat Esed'in görevi bırakması çağrısı yaptı.

Ekim 2011'de, muhalif yapı olarak Suriye Ulusal Koalisyonu İstanbul'da kuruldu. Müslüman Kardeşler diğer muhalif figürlerle birlikte koalisyonda kurucu üyeydi. Müslüman Kardeşler ayrıca koalisyonda temsil edilen tek İslami aktördü.

Sahada İslami silahlı grupların adeta mantar gibi çoğalmasıyla birlikte Müslüman Kardeşler hakkında artık Esed'e karşı olan devrimle ilişkili olmadığı eleştirileri yöneltilmeye başladı. Eleştirileri yönelten bu silahlı grupların başlıcaları Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ve Nusra Cephesi idi.

Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nın liderleri ise aksine kendilerinin 'İslam'ın ılımlı yüzünü' temsil ettiklerini vurgulayarak modern, demokratik, çoğulcu ve sivil bir devletin kurulması çağrısında bulundular. Teşkilatın Mart 2012'de yayınladığı ve Esed sonrası dönemin taslağı niteliğindeki metinde bunlar açıkça belirtilmişti.

Geçtiğimiz Kasım ayında, 70 yaşında, İngiltere'de eğitim almış bir göz doktoru olan Muhammed Hikmet Velid dört yıllığına boyunca Suriye İhvan Hareketi'nin yeni lideri olarak atandı.

Aslen Lazkiyeli olan Velid, Suriye Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nın 12. lideri oldu. Al Jazeera'ye mülâkat veren Velid, Müslüman Kardeşler'in Suriye krizinde bugün durduğu yeri, IŞİD'le ilişkisini ve IŞİD karşıtı koalisyonla ilgili değerlendirmelerini anlattı.

Müslüman Kardeşler içinde Cumhurbaşkanı Beşşar Esed'in de bulunduğu siyasi bir anlaşmayı kabul eder mi?

Beşşar Esed Suriye halkına karşı birçok suç işledi, bu da kendisini Suriye'nin geleceğinde yapılacak herhangi bir anlaşmanın dışında tutuyor. Esed'e itibarını iade etmek Suriye devrimine bir hakaret olur ve Suriye halkının çektiği acıları daha da artırır.

IŞİD'e karşı oluşturulan koalisyonu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Suriye'de terörizmle savaşmak için oluşturulan koalisyonun politikası kuşku uyandırıcı ve kafa karıştırıcı. Bazı hamleleri terörizm olarak kabul eden, bazılarını ise etmeyen seçici bir politika. 

Suriye'de terörizm çok yönlü, ancak on yıllardır Suriye halkına çektirdikleri sebebiyle Beşşar Esed ve rejimi en büyük teröristlerdir.

Uluslararası toplumun Esed'in terörizmine göz yummasının rejimin ömrünü daha da fazla uzatacağını ve Suriye halkına yanlış bir mesaj vereceğini düşünüyoruz.

Müslüman Kardeşler'in sahadaki İslami Cephe ve Nusra Cephesi gibi gruplarla ilişkileri nasıl? 

Suriye'deki halkımızla güçlü ilişkilerimiz var. Biz vatandaşlığın yanı sıra hak ve sorumluluk eşitliğine dayanan modern bir Suriye inşa etme çağrısıyla İslam'ın orta yolcu biçiminin bir parçasıyız. Ayrıca sahadaki bütün kuvvetleri kendi aralarındaki iç çatışmalara son verip güçlerini bu zalim rejimle savaşmaya yöneltmeye çağırıyoruz.

SMDK ile ilişkileriniz ne durumda?

Müslüman Kardeşler koalisyonun kurucu üyesi. Koalisyonun elinden gelenin en iyisini yapmadığını ve sahadaki diğer gruplarla daha iyi çalışması gerektiğini düşünsek de bizim SMDK ile ilişkimiz işbirliği ve Suriye halkının çıkarları üzerine kurulu. Belki koalisyon, elindeki kaynaklarına göre bu yönde yardımcı olabilir. 

Bölgede Müslüman Kardeşler'i 'terör örgütü' olarak imgeleyen bir akım var. Bu durum sizin Suriye ayaklanmalarındaki ve ilişkilerinizdeki rolünüzü etkiledi mi?

Biz Müslüman Kardeşler'in orta yolcu ılımlı bir grup olduğuna ve Araplar ve Müslüman milletler arasında işbirliği çağrısı yaptığına inanıyoruz. Teşkilatı terör örgütü olarak yaftalamak onun doğru pozisyonunu ve fikirlerini yansıtmaz. 

Ayrıca biz Suriye'deki halkımızın doğruyu yanlıştan ayıt edebileceğini ve Müslüman Kardeşler'in imajını karalamaya çalışanlardan etkilenmeyeceğini düşünüyoruz. Ayrıca uluslararası anlamda ve bölgedeki dostlarımıza pozisyonumuzu anlatmaya çalışıyoruz.

Yapılan seçimler Müslüman Kardeşler'in Suriye'deki iki kanadı olan Hama ve Halep'te büyük bir yarışa son verdi. Suriye halkına verilecek mesaj nedir?

Sayın Riyad Şakfa'nın döneminin bitmesinin ardından yapılan seçimler olağan ve rutinindeydi. Seçim sonuçları teşkilat içerisindeki gerçek demokrasiyi ve geçmişine bakılmaksızın her üyenin her pozisyona gelebileceğini gösteriyor. 

Yeni lider olarak Suriye'yi kurtarmak için siyasi planınız nedir?

Toplumda ve siyasi anlamda olanlara rağmen siyasi programımız Suriye topraklarının bütünlüğünü amaçlıyor. Suriye halkı özgürlüğünü ve onuru kazanmak isterken şehit olan binlerce insanıyla ağır bir bedel ödedi. Siyasi programımız geçiş hukuku ve ulusal mutabakatı içeren bir geçiş döneminin ardından yeni bir Suriye inşa etmeyi amaçlıyor.

Sizin tarafınızdan kurulan Wa'ad partisinin durumu ne olacak?

Wa'ad, Müslüman Kardeşler'in siyasi kanadı değildir. Demokratik araçları kullanan İslami tabanlı ulusal bir partidir. Kurucuları arasında Suriye halkının farklı tabakalarını temsil eden farklı vatansever gruplarda bulunuyor.

Müslüman Kardeşler'in lideri olarak seçilmemden sonra, parti başkanlığından ve icra kuruluğu üyeliğinden istifamı sundum. Nebil Kasis bir dahaki bir dahaki seçimlere kadar parti başkanlığı görevini devraldı. Partinin Suriye'nin geleceğinde önemli bir role sahip olduğuna inanıyoruz.

Kaynak: Al Jazeera

HABERE YORUM KAT

1 Yorum