1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Suriye’de Dünkü Cumada 47 Kişi Katledildi!
Suriye’de Dünkü Cumada 47 Kişi Katledildi!

Suriye’de Dünkü Cumada 47 Kişi Katledildi!

Suriye'de, bugünkü Cuma gösterilerinde Baas güçlerinin müdahalesi sonucu en az 18 kişinin hayatını kaybettiği belirlendi.

17 Eylül 2011 Cumartesi 12:49A+A-

Yönetim karşıtı protesto gösterilerinin altı aydan beri devam ettiği Suriye'de dün de gösteriler vardı.

Suriyeli aktivistler, ülkenin Hama, Humus kentleri ile Maarat bölgesinde yapılan operasyonlarda, Baas güçlerinin ateş açması sonucu çok sayıda kişinin öldüğünü belirtmişlerdi. Bunun yanı sıra aktivistler, Der'a ve Kamışlı'da cuma namazı sonrası yönetim karşıtı gösterilerin olduğunu ve güvenlik güçlerinin Der'a'nın Busra El Hariri ve Nehta bölgesinde göstericileri dağıtmak için ateş açtığını ifade etmişlerdi.

Suriyeli muhaliflerin, "rejim devrilene kadar gösterilere devam" cuması adını verdiklari dünkü cuma gösterilerinde yaşanan katliamın boyutu bugün ortaya çıktı. Operasyonlarda 47 kişi katledildi.

***

Eşekleri Bile Kurşuna Dizdiler...

Öte yandan Esad"ın askerlerinin 2 gün önce eşekleri kurşuna dizdikleri bir görüntü paylaşım sitelerine düştü. İşte o görüntüler:

***

"ESAD, REFORM SÖZLERİNİ TUTMADI!"

BM Genel Sekreteri Ban ki-Moon, BM'de Suriye'deki gelişmelere yönelik bir soru üzerine, Esad'ın ülkede şiddeti ve baskıyı artırdığını belirterek kendisine durması yönünde Arap Birliği başta olmak üzere yapılan tüm talepleri görmezden geldiğini söyledi.

'BANA HEP SÖZ VERDİ AMA HİÇBİRİNİ TUTMADI'

Ban, ''Neredeyse altı ay oldu, kendisiyle birkaç kez konuştum, bana hep söz verdi, ama hiçbirini tutmadı. Artık yeter, artık uluslararası toplum (Suriye'ye yönelik) tutarlı önlemler almalı ve tek ağızdan konuşmalı'' dedi. Ban bu kapsamda Suriye'ye yönelik yapılması gerekenlere BM'ye üye devletlerin karar vermesi gerektiğini belirtti.

Genel Sekreter Ban, BM İnsan Hakları Konseyi'nin Suriye'deki insan hakları ihlallerini araştırmak üzere uluslararası bir komisyon kurmaya karar verdiğini de hatırlatarak ''Suriye'deki gösterilerin son derece baskıcı şekilde durdurulması sırasında yapılan insan hakları ihlalleri araştırılmalı'' dedi.

HABERE YORUM KAT