1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Suriye'de Bayramda da Kan Aktı: 7 Ölü
Suriyede Bayramda da Kan Aktı: 7 Ölü

Suriye'de Bayramda da Kan Aktı: 7 Ölü

Suriye'de zorba Beşşar Esad yönetimine karşı ayaklanmalar devam ederken, bayram namazı çıkışında da çok sayıda kişinin katıldığı gösteriler düzenlendi. Güvenlik güçlerinin protestoculara ateş açması sonucu 7 kişinin öldüğü onlarca kişinin yaralandığı beli

31 Ağustos 2011 Çarşamba 00:16A+A-

Suriye'nin çeşitli kentlerinde bayram namazının ardından düzenlenen, eli kanlı Beşşar Esad yönetimi karşıtı gösterilerde 7 kişi hayatını kaybetti. Ramazan Bayramı'nın ilk sabahında başkent Şam'ın bazı dış mahalleleri de dahil olmak üzere, birçok kent ve kasabada binlerce kişi, Beşar Esad yönetiminin iktidardan uzaklaştırılması talebiyle sokaklara döküldü. Ülkenin güneyindeki Harra'da bayram namazından çıkan kalabalığın eylemine güvenlik kuvvetleri müdahale etti. Muhalefet gruplarına bağlı eylemciler, burada biri çocuk dört kişinin açılan ateş sonucu öldüğünü, en az dokuz yaralı olduğunu söylüyor.

Suriye İnsan Hakları İzleme Merkezi'ne göre güneydeki Dera yakınlarında bir diğer kasaba olan İnhil'de 10 bin kişinin katıldığı öne sürülen bir eylem düzenlendi. Burada 2 kişi öldürülürken, Humus'ta da bir kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Ülkenin birçok yeriyle iletişimin kesik olduğu; bayram namazından sonra onlarca gösterinin başlamasıyla, güvenlik güçlerinin camileri çevreleyen sokak ve caddelerde konuşlandırıldığı haber veriliyor. Bayramın ilk günü kabristanlara yapılan geleneksel ziyaretler yüzünden, bu noktalar da dikkatlerin odak noktası. Şam'ın Kabun mahallesindeki kabristanda güvenlik güçlerinin toplanan kalabalığın üzerine ateş açtığı ve yaralananlar olduğu bildiriliyor. Suriye televizyonu ise, Cumhurbaşkanı Beşar Esad'ın Şam'da babasının adını taşıyan Hafız Esad camii’nde bayram namazı kılan cemaata katıldığını ve ardından kahve içip tatlı yediğini gösterdi.

Cumhurbaşkanı Esad'ın daha sonra güvenlik kuvvetleri ile sarılmış halde camiden ayrıldığı görüldü.

Arefe gününde de ülke genelinde düzenlenen baskın ve operasyonlar sonucu 17 kişinin hayatını kaybettiği açıklanmıştı.

BM rakamlarına göre, mart ayından bu yana hükümet aleyhtarı gösterilerde ölenlerin sayısı 2.200.

Avrupa Birliği dün, eylemcilere yönelik baskıyı protesto etmek amacıyla yaptırımları genişletme kararı aldı. Suriye'den petrol alımını yasaklayacak bir ilke anlaşmasına varıldı. Arap Birliği de pazar günü Genel Sekreteri Nebil Arabi'yi krizi görüşmek üzere ülkeye göndereceğini duyurmuştu.

CAMİLER BOŞTU

Bu arada Suriye'nin başkenti Şam'daki tarihi Emevi Camii'ne bayram namazı için fazla kimsenin gelmediği gözlendi. Beş aydan bu yana yönetim karşıtı olayların devam ettiği Suriye'de, başkent Şam'da bulunan ve ülkenin en büyük camisi olan Emevi Camii'ne bayram namazı için fazla kimse gelmedi. Tarihi Emevi Camii'nde bayram namazını ülkenin ileri gelen din adamlarından Muhammed Ramazan El Buti kıldırırken, yönetim karşıtı olaylardan dolayı caminin çevresinde sıkı güvenlik önlemlerinin alındığı dikkati çekti. (Yeni Akit) 

HABERE YORUM KAT