1. HABERLER

  2. HABER

  3. Suriye'de Askerlere 'Vur' Emri'
Suriyede Askerlere Vur Emri

Suriye'de Askerlere 'Vur' Emri'

İnsan Hakları İzleme Örgütü Human Rights Watch'a göre, Suriye askerleri, komutanlarının kendilerine hükümet aleyhtarı protestoları gereken her şekilde durdurma emri verdiğini anlattı.

15 Aralık 2011 Perşembe 19:26A+A-

Suriye ordusundan kaçan onlarca askerle görüşen İnsan Hakları İzleme Örgütü, askerlerin bu emri, öldürücü nitelikte güç kullanılmasına yetki verildiği şeklinde yorumladıklarını aktardı.

Ülkedeki son şiddet olaylarında firar eden askerlerin, güneydeki Deraa vilayetinde Cumhurbaşkanı Beşar Esad'a bağlı 27 güvenlik görevlisini öldürdüğü bildiriliyor.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, çatışmaların bu sabahın erken saatlerinde çıktığını belirtti

Rejim muhaliflerinin safına geçen askeri birliklerden ölen ya da yaralanan olup olmadığı bilinmediği gibi çatışma haberleri de bağımsız kaynaklarca doğrulanamadı.

İnsan hakları örgütleri Suriye ordusunun da Çarşamba günü ülke genelinde en az 17 kişiyi öldürdüğünü açıkladı.

Örgütlere göre can kayıplarının beşi Hama'da, beşi Humus yakınlarında, ikisi Şam'ın banliyölerinden birinde, ikisi Dera'da biri ise Kamışlı'da yaşandı.

Hükümet güçlerine yönelik saldırıların üçüncü gününe girdiği belirtiliyor.

Suriye'nin Hama kenti yakınlarında dün askeri konvoya yapılan saldırıda en az sekiz kişinin öldüğü bildirilmişti.

Son saldırı Beşar Esad'a sadık askeri birlikler ile rejim muhaliflerinin safına geçen askerler arasında son günlerde artan çatışmaların son safhası olarak değerlendiriliyor.

Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü'nden Rami Abdül Rahman, saldırı düzenlenen askeri konvoyun El Hatab yakınlarında beş kişinin ölümüne yol açtığını bu sebeple de rejim karşıtlarının hedefi olduğunu belirtti.

Askeri konvoya ateşli silahlarla düzenlenen saldırıyı üstlenen olmazken, gözler benzer saldırılara imza atmış Özgür Suriye Ordusu'na çevrildi.

Birleşmiş Milletler hafta başında Suriye'de dokuz aydır süren olaylarda yaklaşık beş bin kişinin yaşamını yitirdiğini duyurmuştu.

BBC 

HABERE YORUM KAT