1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. “Suriye Tutukluları Gözlemcilerden Saklıyor”
“Suriye Tutukluları Gözlemcilerden Saklıyor”

“Suriye Tutukluları Gözlemcilerden Saklıyor”

Suriye hükümetinin, rejim muhalifi tutukluları, Arap Birliği gözlemcilerinden saklamak için ülkenin çeşitli noktalarındaki askeri tesislere transfer ettiği öne sürüldü.

28 Aralık 2011 Çarşamba 00:08A+A-

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nden (HRW) dün yapılan açıklamada, Suriye yönetiminin gözlemcileri ülkedeki protestolar üzerindeki baskının sona erdiğine ikna etmek amacıyla gösteriler sırasında gözaltına alınan muhalifleri askeri tesislerde gizlediğini iddia etti.

HRW Ortadoğu Direktörü Sarah Leah Whitson, “Suriye, durumun bağımsız gözlemcilerce izlenmesini önlemek için elinden geleni yapacağını gösterdi. Şam’ın kaçamak tavrı, Arap Birliği’nin tutuklularla görüşmeler konusunda kesin sınırlar çizmesini ve bu sınırlar ihlal edildiğinde bunu açık açık ortaya koymasını gerektiriyor” dedi.

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, geçtiğimiz hafta Independent gazetesine verdiği mülakatta, “gözlemci heyetinin hükümetin koruması altında Suriye’yi gezebileceğini ancak önemli askeri tesisleri ziyaret edemeyeceğini” açıklamıştı.

Görgü Tanıkları Anlattı

Whitson, Humus’ta görevli Suriyeli bir güvenlik yetkilisinin kendilerine 400 ile 600 kişi kadar tutuklunun, tutukevlerinden başka yerlere transfer edilmesi yönünde bir emir aldıklarını söylediğini de belirtti.

Bazı tutukluların askeri ciplerle, bazılarının ise kargo kamyonlarla taşındığını söyleyen Suriyeli yetkili, “Ben hapishanenin içinde görevliydim. Tutukluları bir araya toplayıp araçlara bindiriyordum. Hapishane direktöründen bana önemli tutukluları dışarı çıkarma emri verilmişti” dedi.

HRW’ye konuşan yetkili, kendisine tutukluların Humus’un dışında bulunan Zeydal askeri füze fabrikasına götürüldüğünün söylendiğini aktardı. Whitson, başka görgü tanıklarının da bu ifadeleri doğruladığını söyledi.

Polis Görünümlü Askerler

Suriyeli yetkili ayrıca askerlere polis kimlikleri ve üniformaları verildiğini de öne sürdü. Whitson da “Askerleri polis gibi giydirmek, Arap Birliği’nin askerlerin sokaklardan çekilmesi şartının sağlanması anlamına gelmiyor” dedi.

Dün de Humus’ta Arap Birliği heyetinin ziyaretinden kısa bir süre önce, kentteki tankların sokaklardan çekildiği öne sürülmüştü.

AP haber ajansına konuşan bir aktivist, heyetin Humus'a varmasından kısa süre önce kentteki bombardımanın durduğunu ve tankların sokakları terk etmeye başladığını söylemişti.

Hürriyet 

HABERE YORUM KAT