1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Suriye Ordusundaki İsyan Büyüyor (VİDEO)
Suriye Ordusundaki İsyan Büyüyor (VİDEO)

Suriye Ordusundaki İsyan Büyüyor (VİDEO)

Suriye ordusundan Muhammed Rufai isimli bir komutan askeri elbiselerini çıkarıp 230 kişilik birliğiyle ordudan istifa etti.

26 Nisan 2011 Salı 12:50A+A-

Hasan Doğan kardeşimiz, Suriye'deki gelişmeleri aktarmaya devam ediyor.

Hasan Doğan / Suriye

Suriye yönetiminin halkın özgürlük talebine kurşunla cevap vermesine yönelik tepkiler her geçen gün daha da büyüyor. Suriye halkına karşı silah sıkamayacaklarını belirterek dün ordudan istifa eden 5 subayın ardından şimdi de Muhammed Rufai isimli Sünni bir komutan 230 kişilik birliğiyle Suriye ordusundan istifa etti. Bu arada son günlerde onlarca erin de Suriyeli göstericilere yönelik aşırı şiddet kullanımı nedeniyle ordudan firar ettikleri iddia ediliyor.

Baskılar Muhalefeti Engelleyemiyor

Bu arada dün Suriye'nin tamamına yakınında askeri birliklerin de katıldığı tutuklama furyasına rağmen muhalifler sokaklardan çekilmiyor. Başta Şam olmak üzere onlarca şehirde kuşatma altındaki Der'a ve diğer bölgelere destek için gösteriler düzenleniyor. Özellikle dün gece yoğunlaşan gösterilerde "Halk düzenin yıkılmasını istiyor, Canımız ve kanımızla Dera ile birlikteyiz, Kahrolsun Diktatörler, Kahrolsun İsrail, Kahrolsun Beşşar" şeklinde sloganlar atıldı.

İşte baskılara rağmen sokaklardan çekilmeyen Suriyeli muhaliflerin görüntüleri:

Humus'ta dün yapılan bir gösteri:


Şam'ın Casim bölgesinde dün gece Der'a'lılara destek için yapılan oturma eylemi:

HABERE YORUM KAT