1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Suriye Ordusu Halka Topçu Ateşi İle Saldırdı
Suriye Ordusu Halka Topçu Ateşi İle Saldırdı

Suriye Ordusu Halka Topçu Ateşi İle Saldırdı

Suriye'de dün 'Gazap Cuma'sı' eyleminde yaşamını yitirenlerin cenaze törenine askerler, topçu atışları ve ateş ederek saldırdı.

01 Mayıs 2011 Pazar 19:39A+A-

Suriye'de isyan ateşinin yakıldığı Dara, "Gazap Cuma'sı" eyleminde ölenlerin cenaze töreni için hazırlanırken, topçu ateşi ve ağır ateş altında kaldı.

Dara'nın eski şehir merkezinde askerlerin cenazeye hazırlanan halka ateş açtığını belirten görgü tanıkları, ateşte Karak'ta en az 4 evin yerle bir olduğunu kaydetti.

El Cezire'ye telefonla bağlanan bir görgü tanığı, ateş seslerinin arasında "Bu bir trajedi. Burada mahsur kaldık. Birçok ev ordunun açtığı ateş sonucu yerle bir oldu. Son 6 gündür ise hiç ambulans görmedik. Ölenlerin cesetlerini derin dondurucularda saklıyoruz, fakat birçok ceset hala sokaklarda. Sokaktaki cesetler şişti ve kokmaya başladı" dedi.

Dün ülkenin dört bir yanında on binlerce kişinin katıldığı "Gazap Cuma'sı" eyleminde, en az 62 kişi açılan ateş sonucu yaşamını yitirmişti. Muhalifler, ölümlerin ardından Pazar gününden tüm haftayı "Kuşatmayı kırma haftası" ilan ederek halkı tekrar sokaklara çağırdı.

Geçtiğimiz Pazartesi gününden beri çok sayıda asker ve tankların kuşatması altında olan Dara ve Şam'ın banliyösü Duma'da Pazar günü on binlerce kişinin sokağa çıkması bekleniyor.

Rejim karşıtları, Pazartesi Şam'da, Salı günü ülkenin kuzeyindeki Banyas ve Cebli'de, Çarşamba günü Humus, Talbisse ve Tal Kala'ta eylemler yapılacağını ve Perşembe günü ise gece nöbeti tutulacağını duyurdu.

İnsan hakları örgütlerine göre, eylemlerin başlamasından bu yana ölenlerin sayısı 582'yi geçti. Ordu ise Dara'da en az 156 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Timeturk

HABERE YORUM KAT