1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. Suriye İntifadası 5.Yılında
Suriye İntifadası 5.Yılında

Suriye İntifadası 5.Yılında

Suriye halkının onurlu mücadelesinin önümüzde ki yıllarda da süreceğinin bilincinde olarak direnişin, mücahitlerin ve muhacirlerin yanında olacağımızı kardeşleri olarak bir kez daha ifade ediyoruz.

13 Mart 2015 Cuma 23:02A+A-

Güney Uzun / Haksöz Haber

Baas rejimine ve Esad diktasına karşı 2011 Mart ayında başlayan Suriye İntifadası 5. Yılına giriyor. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi 2014 Mart ayında, Suriye’de ölenlerin sayısının 146 bini geçtiğini, bunların üçte birinden fazlasının siviller olduğunu açıklamıştı. 2015 yılına gelindiğinde 220 binden fazla insan Suriye’de öldüğü acı gerçeği ile karşılaştık. Yanı 1 yıl içerisinde, geçen 3 yılın toplamına yakın  insan Suriye’de hayatını kaybetti. Bu da bize, 2014-2015 yılları arasında savaşın şiddetlendiğini göstermekte. Milyonlarca Suriyeli  mülteci durumda. Türkiye’de  2 milyona yakın Suriyeli misafir edilmekte. Batının mülteci sorununa ilgisi ise içler acısı.  3,7 milyon Suriyeli mülteciden Almanya 29 bin, İsveç 18 bin,  İngiltere ise 143'ünü kabul etmiş. Kendi ülkesinde mülteci durumuna düşmüş milyonlar ise varil bombalarının altında açlık ile mücadele etmeye çalışıyor.

Suriye’de yaşanan onca acı, kan ve gözyaşının üstüne söylenecekler, katliamlarla dolu yüklüce bir kitaba ufak bir dipnot düşmenin ötesine geçemeyecektir. Ancak geride bırakılan yıl Suriye direnişi için çok fazla şeyin belirginleştiği bir yıl oldu. Örneğin, Suriye’de yaşanan acıya kayıtsız kalan uluslar arası güçlerin etnik-dini azınlıklar söz konusu olunca da “kurtarıcı” rolüyle karşımıza çıktıklarını şahit olduk. Öldürülen yüz binlerce Suriyeli Müslüman için kılını kımıldatmayan Batılı güçler Suriye’de ki azınlıklar için bir anda seferber olmuştu.Ortaya çıkan diğer bir olgu ise Suriye’de direnişi sürdüren Müslümanların Allahtan başka yardımcılarının olmadığı idi. İran ve Hizbullah’ın desteği alan Esad, ABD ve Batının desteğini alan PYD’ye karşın İslami Direniş Örgütlerinin gittikçe sahada yalnızlaştığına şahit olduk. Tabi ki bunda IŞİD faktörünü yabana atmamak lazım. IŞİD, geçen 1 sene zarfında Suriye İntifadasının sahiplenirliğine oldukça fazla zarar verdi. Müslüman gruplarla giriştiği güç mücadelesi en çok Baas rejiminin gücünün ikamesine, Batı nezdinde “itibarinin” artmasına neden oldu.

Yazının Devamı >>>