1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Suriye İhvanı: Riyad'dan Değişim Sinyali Yok
Suriye İhvanı: Riyad'dan Değişim Sinyali Yok

Suriye İhvanı: Riyad'dan Değişim Sinyali Yok

Suriye Müslüman Kardeşler lideri Velid, Suudi Arabistan'ın yeni Kralı Selman döneminde, İhvan'a yönelik tavrında bir değişiklik sinyali göremediklerini ancak bunun değişmesini umduklarını belirtti.

19 Mart 2015 Perşembe 14:29A+A-

El Kuds El Arabi gazetesine konuşan Suriye İhvan lideri Muhammed Hikmet Velid, teşkilatın Suudi Arabistan’la ilişkisine değindi.

Suudi Arabistan’ın Suriye İhvan teşkilatıyla ilgili tavrında değişim sinyali görmediklerini vurgulayan Velid, gelecek dönemde Suudi Arabistan’dan bir açılım görmek istediklerini ifade etti.

Suudi Arabistan’da Kral Selman’ın göreve gelmesinin ardından İhvan teşkilatı ile Riyad arasındaki ilişkilerinde bir iyileşme olup olmayacağı yönündeki soruya İhvan lideri şu yanıtı verdi:

"Suriye ile Suudi Arabistan arasında ortak çıkar olduğunu düşünüyoruz. Suudi Arabistan’ın İhvan Teşkilatı’nı terör listesine aldığını biliyoruz. Bu kararı bir daha gözden geçirmelerini istiyoruz. Çünkü biz bir terör örgütü değiliz. Suudi Arabistan'ın tutumunda açık değişim sinyali göremedik. Ancak biz, gelecek dönemin Suudi Arabistan için sadece İhvan değil tüm gruplara açılım dönemi olacağını umut ediyoruz."

Suriye’deki ' marjinal grupların yükselmesine' ilişkin Velid, bunun mevcut zulümden dolayı geçici bir tepki olduğunu ifade etti. Bu akımın çok uzun sürmeyeceğini kaydeden Velid, 'ılımlı fikrin' Suriye’nin geleceğinde hakim olacağından emin olduğunu belirtti.

El Kudüs El Arabi

HABERE YORUM KAT