1. HABERLER

  2. HABER

  3. "Suriye Bana Bosna’yı Hatırlatıyor"
Suriye Bana Bosna’yı Hatırlatıyor

"Suriye Bana Bosna’yı Hatırlatıyor"

Bosna Hersek Cumhurbaşkanı Bakir İzzetbegoviç, Suriye yaşanan acıları kendi acıları gibi gördüğünü belirterek, “Suriye’de yaşananlar bana Bosna’yı hatırlatıyor” dedi.

28 Eylül 2012 Cuma 00:42A+A-

Balkan savaşlarının 100. yılında, Süleyman Şah Üniversitesi 1. Uluslararası Balkan Kongresi’ne ev sahipliği yaptı. “Dün, Bugün, Yarın ve Değişim” konulu kongrede konuşan Bosna Hersek Cumhurbaşkanı Bakir İzzetbegoviç, Suriye yaşanan acıları kendi acıları gibi gördüğünü belirterek, “Suriye’de yaşananlar bana Bosna’yı hatırlatıyor” dedi.

Süleyman Şah Üniversitesi ve Sultanbeyli Belediyesi; Balkan Savaşları’nın 100. Yılında bu sene ilk defa düzenlenen 1. Uluslararası Balkan Kongresi’ne ev sahipliği yaptı. “Dün, Bugün, Yarın ve Değişim” konu başlığıyla düzenlenen ve 32 ülkeden temsilcilerin yer aldığı kongrede, Balkan ülkeleri ve toplumları ile müşterek noktaları pekiştirilmeye çalışıldı. Balkanların sosyal, kültürel, ekonomik, bilimsel vb. problemlerin de ele alındığı kongre iki gün sürdü ve Sultanbeyli Belediyesi’nin katkı sunduğu kongrede konuşan Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Bakir İzetbegoviç’e üniversite senatosunun aldığı kararla dünya barışına ve Türkiye-Bosna Hersek ilişkilerinin geliştirmesine yaptığı katkılardan dolayı uluslararası ilişkiler alanında fahri doktora unvanı verildi.

“Suriye’de Yaşananlar Bana Bosna’yı Hatırlatıyor”

Fahri doktora unvanı verilmesinden dolayı şeref duyduğunu söyleyen Bakir İzetbegoviç, “Süleyman Şah Üniversitesi tarafından verilen bu doktorayı almaktan özellikle onur duyuyorum. Birtakım seçkin kişiler arasından bu onur için seçilmek, gerçekten de olağanüstü bir ayrıcalık. Üniversitenin ismini taşıdığı Süleyman Şah, Osmanlı’nın Balkanlardaki şanlı geçmişine çok katkıda bulunmuş tarihi bir figürdür” şeklinde konuştu.

Gündemdeki konulara da değinen İzetbegoviç, “Suriye’de yaşananlar bana Bosna-Hersek’i hatırlatıyor. Acılarını kendi acımız gibi görüyoruz” dedi.

Türkiye’nin bölge için öneminin altını çizen Cumhurbaşkanı, “Türkiye her anlamda yükseliyor. Biz bu durumdan gurur duyuyoruz ve bu başarıyı kendi başarımız gibi hissediyoruz. Bizim başarımız da Türkiye’nin başarısına bağlı. Ağabeyimizin başarısı bizi gururlandırıyor” dedi.

Yeni Akit

HABERE YORUM KAT