1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Suriye, Arap Birliği'ne Tepki Gösterdi
Suriye, Arap Birliğine Tepki Gösterdi

Suriye, Arap Birliği'ne Tepki Gösterdi

Suriye, Arap Birliği’nin ültimatomuna cevap vermedi ve tehdide tepki gösterdi.

25 Kasım 2011 Cuma 14:38A+A-

Arap Birliği kaynakları Suriye'nin ültimatoma cevap vermediğini duyurdu. Birlikten yapılan açıklamada, "Verdiğimiz son süre de Şam'dan karşılık bulmaksızın sona erdi" dendi.

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA'da yer alan haberde ise Arap Birliği'nin "yabancı müdahale için bir aygıt haline geldiği" iddia edilerek, 22 üyeli birliğin, bölgedeki sorunu kışkırtmak isteyen Batı’nın gizli gündemine hizmet ettiği ileri sürüldü.

SÜRE DOLDU

Arap Birliği'nin Beşar Esad hükümetine ülkeye bir gözlemci heyeti gönderilmesini kabul etmesi için tanıdığı süre doldu.

Arap Birliği, Suriye, bugün öğleye kadar ülkede göstericilere karşı tutumu izleyecek 500 gözlemciye kapılarını açmayı kabul etmezse, ülkeye yaptırım uygulayacağını ilan etmişti.

Kahire'de bir araya gelen Arap Birliği dışişleri bakanları, Şam'dan olumsuz yanıt gelmesi durumunda, Birliğin ekonomik yaptırımları derhal oya sunacağını açıkladı.

Olası yaptırımlar arasında, Suriye'ye uçak seferlerinin askıya alınması ve ülkenin merkez bankasıyla ilişkilerin kesilmesi veya mal varlığının dondurulması sayılıyor.

BARIŞ PLANI UYGULANAMADI

Genellikle üyelerine karşı yaptırım uygulamaya isteksiz olan Arap Birliği, bu ay Şam yönetimi ile ülkede devam eden şiddete son verilmesi için tankların sokaklardan çekilmesini ve ulusal diyalog kanalları açılmasını içeren bir plan üzerinde anlaşmıştı.

Ülkeye gözlemciler gönderilmesi de bu kapsamda gündeme geldi. Şiddetin devam etmesi ve Şam yönetiminin gözlemci sayısını 500'den 40'a düşürmek istediği haberleri, ilişkileri gerdi.

Bununla birlikte Arap Birliği temsilcileri, ülkede uçuşa yasak bölge ilan edilmesi ya da herhangi bir dış müdahale gündeme gelmesine karşı.

Fransa ise Suriye toprakları içinde insani koruma bölgeleri oluşturulması fikrini ortaya atmıştı.

BM tahminlerine göre ülkede Mart ayından bu yana düzenlenen hükümet aleyhtarı eylemler sırasında 3500'ü aşkın kişi öldü.

Eylemciler son üç günde aralarında çocukların da olduğu 40 kişinin daha yaşamını yitirdiğini öne sürüyor.

Binlerce kişi ise operasyonlardan kaçarak sınırı geçti ve Türkiye'ye sığındı.

HABERE YORUM KAT