1. HABERLER

  2. HABER

  3. Suikastçıları Cora Yetiştirmiş
Suikastçıları Cora Yetiştirmiş

Suikastçıları Cora Yetiştirmiş

Amirallere suikast iddiasına yönelik soruşturma kapsamında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Koramiral Deniz Cora ile Albay Ümit Metin hakkında hazırlanan iddianame İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

04 Ağustos 2011 Perşembe 02:48A+A-

Amirallere suikast iddiasına yönelik soruşturma kapsamında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Koramiral Deniz Cora ile Albay Ümit Metin hakkında hazırlanan iddianame İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İddianamenin aynı mahkemede görülen Poyrazköy davasıyla birleştirilmesi talebi ise daha sonra değerlendirilecek. İddianamede Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Koramiral Deniz Cora ve Albay Ümit Metin’in, “Ergenekon terör örgütüne üye olmak” suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyor.

ELE GEÇİRİLEN BELGELER SUİKAST BAĞLANTISINI ORTAYA KOYDU

13 sayfalık iddianamede Teğmenler Faruk Akın ve Sinan Efe Noyan’ın Gölcük’teki evinde arama yapıldığı, polis ekiplerinin buzdolabının altına gizlenmiş şekilde mermi dolu poşetler, bir not kağıdı ile 500 gram ağırlığında ‘datasheed’ tipi patlayıcı ele geçirildiği, çıkan notta ise dönemin Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Metin Ataç ve Donanma Komutanı Oramiral Eşref Uğur Yiğit’e yapılacak suikast planının yer aldığı ifade ediliyor. Bununla ilgili davanın halen devam ettiği kaydedilen iddianamede, Cora’nın tespit edilen eylemleri başlıklı bölümünde 14 madde sıralandı.

TEĞMENLERLE İLGİLENİLMESİ TEMBİHLENİYOR

Gölcük Donanma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürlüğü’nde yapılan aramada ele geçirilen 5 No’lu hard disk içinde ‘D/İKK/Öğrenci Tefriki” adlı klasörde bulunan “Özel Öğrenci Tefriki” isimli word belgesinde, Deniz Cora adıyla Beylerbeyi Deniz Eğitim ve Öğretim Komutanlığı’na gönderilen Ağustos 2007 tarihli gizli yazıda, Deniz Harp Okulu 3. sınıfta öğrenci olan Ülkü Öztürk, Faruk Akın, Burak Düzalan, Alperen Erdoğan, Sinan Efe Noyan, Tarık Ayabakan, Ali Seyhur Güçlü ve Yakut Aksoy’un öğrenim süresi zarfında ilgilenilmesi ve yönlendirilmesi faaliyetlerine önceki dönemlerde olduğu gibi devam edilmesi ile icra edilen faaliyetlere ilişkin ilerleme raporları, zamana bağlı olmaksızın Donanma Komutanlığı’na gönderilmesinin istendiği kaydedildi.

SON KAYDEDİCİ TUTUKLU ALBAY

Bu belgenin 20 Eylül 2007 günü Albay Tayfun Duman tarafından hazırlandığı ve 3 gün sonra da son olarak Ümit Metin tarafından kaydedildiği, kullanıcı yollarında ise Duman ve Metin’in isimlerinin geçtiği ifade edildi. Belgede adı geçen isimlerin Ergenekon terör örgütüne üye olmak suçundan halen İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı anlatılan iddianamede, bu isimlerin Deniz Harp Okulu’nda öğrenci iken kendileri ile özel olarak ilgilenildiği ve Ergenekon terör örgütüne kazandırıldığı vurgulandı.

ERGENEKON SANIĞI ERUYGUR’UN İSMİ DE GEÇİYOR

Aynı hard diskin “D/Görev Analizi/Yapılanma” klasöründe bulunan “Gölcük 2008-2” isimli word belgesi içinde “kendime not” adlı bölümünde “Burada geçen bilgiler bu yılki yapılanmanın çıkarılmasında kullanılacak, diğer şahısların ve yeni bilgiler geldikçe uygunluk sağlanacak” şeklinde ibareler olduğu belirtildi. Diğer klasörler içinde bu yapılanmanın “bölge başkanlığı, gruplar amirliği, daire grup amirliği, daire liderliği, köprü elemanları” şeklinde hiyerarşik yapılanma izlendiği anlatılan iddianamede, amirallere suikast davası sanıklarından Teğmen Tarık Ayabakan’a ait flash bellek içinde “eruygur” isimli “Eruygur Paşa ile eğitim komutanlığı’nda yapılan toplantıda karargahlarımızı ilgilendiren emirler” başlıklı ve “Toplantıya katılanlar: Şener Eruygur, Kadir Sağdıç, Fatih Ilğar, Levent Görgeç, Levent Erkek, Deniz Cora, Türker Ertürk” isimlerinin geçtiği belirtildi.

SANIKLAR CORA’YA BAĞLI FAALİYET YÜRÜTTÜ

Hard diskteki “Gölcük Bölgesi Daire Grup Amirleri Bilgi” isimli excel belgesinde Tayfun Duman ve Ümit Metin’in de adının geçtiği 6 sekme bulunduğu, bu sekmelerde yetkili amir onayı kısmında “Deniz Cora Tümamiral Gölcük Bölge Başkanı” olarak gösterildiği, bu belgede Tayfun Duman ve Ümit Metin’in Deniz Cora’ya bağlı olarak faaliyet yürüttüklerinin tespit edildiği vurgulandı. Koramiral Deniz Cora’nın, kaldıkları evde ‘oramirallere suikast notu’ çıkan ve halen İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Poyrazköy davasında yargılanan teğmenler Faruk Akın ile Sinan Efe Noyan’ı örgütsel yapıya dahil edilmesini ve yönlendirilmelerini sağladığı belirtildi.

SUİKAST SANIĞI TEĞMENLERİ CORA DA MERAK EDİYOR

Yine Cora’nın Gölcük Donanma Komutanlığı Kurmay Başkanı olduğu dönemde ‘amirallere suikast planının’ uygulanması kapsamında seçilen Deniz Harp Okulu 3. sınıfında 8 öğrencinin yetiştirilmesi ve ilerleme raporlarının gönderilmesi için yazılı talimat verdiği iddia edildi.

YENİ AKİT 

HABERE YORUM KAT