1. HABERLER

  2. HABER

  3. Suikast listesini Genelkurmay Soruşturmamış!
Suikast listesini Genelkurmay Soruşturmamış!

Suikast listesini Genelkurmay Soruşturmamış!

Genelkurmay Başkanlığı'nın, eski Özel Harekat Başkan Vekili İbrahim Şahin'de ele geçirilen S-1 listesinde adı bulunan askerî personelle ilgili hiçbir işlem yapmadığı ortaya çıktı.

28 Eylül 2011 Çarşamba 06:37A+A-

İkinci Ergenekon davasının 136'ncı duruşması İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri'de görüldü. Üye hâkim Sedat Sami Haşıloğlu, İbrahim Şahin ve Fatma Cengiz'in 'terörle mücadelede kurulacak yeni birimle ilgili' beyanlarında geçen asker kişilerden Bekir Kalyoncu ve Metin Gürak hakkında herhangi bir yasal işlem yapılıp yapılmadığına ilişkin Genelkurmay Başkanlığı'ndan gelen yazıyı okudu. Yazıda, 'gerek şahıs olarak, gerekse kurum olarak bu şahıslar hakkında bir kanunî takibat yapılmadığının' bildirildiğini söyledi.

İddianamede, tutuklu sanık İbrahim Şahin'in evinde suikast listelerinin yer aldığı tedhiş planı ve S1 suikast timi listesi bulunduğu belirtiliyordu. Mahkemece Genelkurmay'a gönderilen yazıda, sanıklardan İbrahim Şahin ve Fatma Cengiz ile ilişkili olarak kabul edilip haklarında dava açılan asker şahıslar ve Cengiz'in konuşmalarında geçen asker kişiler Metin Gürak, Bekir Kalyoncu, Talat Erten, Musa Oran, Mustafa Yaş, Doğan Yurt, Aziz Ergen hakkında herhangi bir soruşturma ve araştırma yapılıp yapılmadığının tespiti ile varsa bu konudaki soruşturma ve araştırma tutanak ve belgelerin gönderilmesi istenmişti. Ayrıca bu şahısların şikâyeti üzerine Fatma Cengiz hakkında açılmış bir soruşturma veya inceleme olup olmadığının tespit edilerek bildirilmesi talep edilmişti. Genelkurmay'dan gelen cevabi yazıda, isimleri geçen asker şahıslar ile Fatma Cengiz hakkında konuya ilişkin herhangi bir soruşturma ve inceleme yapılmadığı kaydedildi. Yazının devamında, Ocak 2009'da İbrahim Şahin'in basında yer alan ifadeleri üzerine o tarihte 7. Kolordu komutanı olan Korgeneral Bekir Kalyoncu ile Genelkurmay İletişim Daire Başkanı olan Tuğgeneral Metin Gürak'ın bilgisine de başvurulduğu anlatıldı. Bu doğrultuda Genelkurmay Başkanlığı'nın resmî internet sitesinden 12 Ocak 2009 ile 12 Şubat 2009 tarihlerinde konuya ilişkin açıklama yapıldığı ifade edilirken, mahkemeye bu açıklamaların gönderildiği anlaşıldı.

Göksel Genç / Zaman

HABERE YORUM KAT

1 Yorum