1. HABERLER

  2. HABER

  3. Suçlanınca ‘Milli İrade’ Dediler
Suçlanınca ‘Milli İrade’ Dediler

Suçlanınca ‘Milli İrade’ Dediler

Balyoz savcıları generallere darbe girişimine katıldıkları suçlamalarını okudu. İddiaları reddeden generaller de ifadelerinde “Milli iardeye saygılıyız” dedi.

19 Temmuz 2010 Pazartesi 07:05A+A-

Balyoz Eylem Planı iddianamesini hazırlayan özel yetkili savcılar, 31'i muvazzaf, 54 general ve amirale darbedeki görev tanımlarını yaptıktan sonra sonra haklarındaki suçlamalara yer verdi. Savcıların ayrı ayrı yönelttiği suçlamaların hepsinin son bölümünü şu şekilde bitirdiği görüldü: "Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini Cebren Iskat veya Vazife Görmekten Cebren Men Etmeye Teşebbüs suçunu işlediği kanaatine varılmıştır."

İfadeleri sırasında Balyoz'dan haberi olmadığını ve 'milli iradeye saygılı olduklarını' söyleyen 28 generalin yanı sıra ifadesi alınamayan üç generale ilişkin ek dosya hazırlanacağı belirtilerek şu suçlamalar ve savunmalara yer verildi: 

SAVCI: DOĞAN'DAN SONRA EN ÜST SORUMLU

SAVUNMA: 5 No'lu şüpheli  6. Kolorordu Komutanı Korgeneral Nejat Bek: Suga ve Oraj isimli planlardan haberim yok. Seminerde iç tehdit ve buna ilişkin tedbirlerin nelerden ibaret olduğu konusunda bir çalışmam olmadı. 

SAVCI: OLASILIĞI EN YÜKSEK SENARYODA İMZASI VAR 

SAVUNMA: 6 No'lu şüpheli 8. Kolordu Komutanı Korg Mustafa Korkut Özarslan: 1. Ordu Komutanlığı'nca düzenlenen plan seminerinin sekreteriydim. Nejat Bek ve 1. Ordu Komutanı Çetin Doğan tarafından görevlendirildim."BİLGİ NOTU"nu hatırlamıyorum.

SAVCI: SUGA KUVVETLERİ KURMAY BAŞKANI

SAVUNMA: 10 No'lu şüpheli  Deniz Kuvvetleri Plan Prensipler Başkanı Tümamiral Ramazan Cem Gürdeniz: Balyoz Harekat Planı ve Suga Harekat Planı'ndan basın yoluyla haberdar oldum. Bu plan kapsamında herhangi bir görev almadım. Belirtilen dönemde adıma tahsisli bilgisayar yoktu. 

SAVCI: BALYOZ SEMİNERİNDE SUNUM YAPTI

SAVUNMA: 22 No'lu şüpheli Taktik Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral Gürbüz Kaya : Balyoz Güvenlik Harekat Planı'nı medya vasıtasıyla öğrendim. Seminere katıldım. Egemen Harekat Planı seminerinde Yunanistan'la savaş hali söz konusu olduğunda ordumuzun yapacağı planlar tartışıldı.

SAVCI: SIKIYÖNETİM MAHKEMESİ GÖREVİ

SAVUNMA: 24 No'lu şüpheli Kara Kuvvetleri D.D.B Yardımcısı Tümgeneral Nurettin Işık: Seminerde bana 'adayı muhtemel bir taarruza karşı nasıl savunursun' şeklinde görev verildi.  Balyoz Harekat Planı hakkında bilgi sahibi değilim. 

SAVCI: GÖZALTI TİMLERİNİ BELİRLEMEKLE GÖREVLİ

SAVUNMA: 33 No'lu şüpheli 2. Ordu Komutanlığı Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Hasan Fehmi Canan: "Balyoz, Sakal, Çarşaf, Oraj ve Suga'yı soruşturmanın basına yansımasıyla öğrendim. Balyoz Güvenlik Harekat Planında geçen konuların konuşulduğuna şahit olmadım. 

SAVCI: KİLİT PERSONEL TEŞKİLİNDE GÖREVLİ

SAVUNMA: 34 No'lu şüpheli K.K.K Denet. ve Değ. Başkan Yardımcısı Tuğgeneral Salim Erkal Bektaş: Balyoz, Suga, Oraj Harekat Planları hakkında bilgi sahibi değilim. Balyoz Harekat Planı kapsamında bana bir görev verilmedi. 

SAVCI: ÖZEL OPERASYON TİM LİSTESİNİ HAZIRLADI 

SAVUNMA: 35 No'lu şüpheli Kara Harp Akademisi Komutanı Tümgeneral Ahmet Yavuz: Plan seminerine sevk ve idare ettiğim birliğin komutanı olarak katıldım. 2002-2003 yıllarında böyle bir planın varlığından dahi haberim olmamıştır. Keza bu plan kapsamında bana hiçbir görev tevdii ve teklif edilmedi.

SAVCI: BALYOZ PLANI  MÜZAKERESİNE KATILDI

SAVUNMA: 48 No'lu şüpheli Tümgeneral Bekir Memiş: Seminerde EMASYA faaliyetleri çerçevesinde kaymakamlıklar, polis ve jandarma ile yapılan koordinasyon sonucunda tespit edilen bilgilerle ilgili sunum yaptım.  

SAVCI: PERSONELE GÖREV VERME SORUMLUSU  

SAVUNMA: 56 No'lu şüpheli Harp Akademileri Komutan Yardımcısı Yurdaer Olcan: Diğer seminerlerden farklı, geri bölge emniyetine  daha fazla ağırlık verildi. Hükümetin görevden el çektirilmes gibi konular konuşulmadı.  

SAVCI: PERSONELE GÖREV VERME SORUMLUSU

SAVUNMA: 57 No'lu şüpheli Gaziemir Ulaştırma Okul Komutanı Tümgeneral İhsan Balabanlı: Seminerdeki görevim İstanbul'da meydana gelebilecek ayaklanma  tedbirlerini içeriyordu. Oraj, Suga planlarını basından duydum. 

SAVCI: TİMLERİN TEŞKİLİNİ  YAPTI 

SAVUNMA: 90 No'lu şüpheli 52. Taktik Zırhlı Tümen KomutanıTümgeneral Abdullah Dalay: Daha önce katıldığım plan seminerlerinde iç tehdide yönelik bu kadar bir süre ayrıldığına şahit olmamıştım. Ancak bu benim ordu seviyesinde katıldığım ilk plan semineriydi. Bu nedenle kıyaslama yapamıyorum... Resmi görevimin gerektirdiği vazifeler dışında hiç bir şey yapmadım.

SAVCI: PERSONELE GÖREV VERME SORUMLUSU

SAVUNMA: 59 No'lu şüpheli 4. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Kasım Erdem:  Yunanistan  ile ilgili 12 mil sorunu üzerine takdim hazırladım, bunun dışındaki konularla ilgili herhangi bir çalışmam olmadı. 

SAVCI: KENDİ BÖLGESİNDEKİ PLANLAMACI

SAVUNMA: 61 numaralı şüpheli 55. Mekanize Piyade Tugay Kumutanı Tuğgeneral Hakan Akkoç:  Bana hiçbir görev ve emir verilmedi. Hiçbir çalışma yapmadım. Üzerime atılı hükümeti devirmeye teşebbüs gibi bir suçu işlemedim. 

SAVCI: KENDİ BÖLGESİNDEKİ PLANLAMACI

SAVUNMA: 75 No'lu şüpheli 2. Kolordu Komutanlığına bağlı 18. Zırhlı Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Gökhan Göküy : Balyoz güvenlik hakeret planı ve suga, oraj, çarşaf, sakal gibi diğer isimleri basından duydum.

SAVCI: SUGA PERSONEL LİSTESİNDE

SAVUNMA: 95 No'lu şüpheli Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu: Ben o zaman Foça'da bulunan Çıkartma Gemileri Komutanı olarak görev yapmaktaydım. Efes Tatbikatları'nda komutan olarak tatbikatı yönetmişti. Ancak kendisi l. Ordu Komutanlığı'na atanmasından sonra ben kendisiyle hiç görüşmedim. Balyoz isimli bir plan duymadım... 

SAVCI: SUGA ANKARA KOMUTAN YARDIMCISI

SAVUNMA: 97 No'lu şüpheli Tümamiral Kadir Sağdıç: O plan seminerine katılmadım. Balyoz Güvenlik Harekat Planını bilmiyorum. Oraj ve Suga Harekat Planları hakkında bilgi sahibi değilim. Bu plan kapsamında herhangi bir görev ve çalışma yapmadım. 

SAVCI: MÜZAHİR PERSONEL LİSTESİ HAZIRLADI

SAVUNMA: 101 No'lu şüpheli Deniz Üs Komutanı Tuğamiral Turgay Erdağ: Suga Harekat Planı kapsamında herhangi bir çalışma yapmadım. Atılı suçlamayla hiçbir ilgim bulunmuyor. 

SAVCI: DENİZ ÖĞRENCİ LİSTESİ OLUŞTURDU

SAVUNMA: 103 No'lu şüpheli Tuğamiral Ayhan Gedik: Ben Balyoz ve Suga Harekat Planlarını soruşturmanın basına yansımasıyla öğrendim. Ben müzahir öğrenci listesi diye bir liste duymadım. 

SAVCI: SUGA EYLEM PLANI HAZIRLAYICISI

SAVUNMA: 104 No'lu şüpheli Balıkesir Mayın Filo Komutanlığı İstihbarat Daire Başkanı Tuğamiral Ahmet Türkmen: Bir görev almadım. Ankara bölgesi Müzahir Subay ve Astsubaylar listesine ismimin kim  tarafından yazıldığını bilmiyorum. 

SAVCI: PLANIN ANKARA KOORDİNATÖRLERİNDEN 

SAVUNMA: 105 No'lu şüpheli Tuğamiral Mehmet Fatih Ilğar: O plan seminerine katılmadım. Balyoz ve Suga Harekat Planlarını ilk kez basında duydum. Bu planlar kapsamında herhangi bir görev almadım. 

SAVCI: GÖREVLENDİRME LİSTESİ HAZIRLADI

SAVUNMA: 106 No'lu şüpheli Tuğamiral Cem Aziz Çakmak: Seminere katılmadım. Balyoz, Suga, Oraj Harekat Planlarıyla, Sakal ve Çarşaf Eylem Planlarıyla ilgili bilgi sahibi değilim. Askerlik haricinde siyasetle ilgilenmiyorum.

SAVCI: GÖZALTINA ALINACAK İSİMLERİ LİSTELEDİ

SAVUNMA: 155 No'lu şüpheli Kayseri Jan. Bölge Kom. Tuğ. Ali Aydın: Plan seminerine katılmadım. Görevim gereği milli iradeye saygılıyım. Plan dahilinde listeleme, fişleme çalışması yapmadım. 

SAVCI: GÖLCÜK BÖLGESİ KOORDİNATÖRÜ

SAVUNMA: 126 No'lu şüpheli Tuğamiral Levent Görgeç: O dönemde 1. Ordu Komutanlığı'nda düzenlenen plan seminerine katılmadım. Balyoz Güvenlik Harekat Planı ve bu planın içeriğiyle ilgili bilgim yok.

SAVCI: SUGA İSTANBUL KOORDİNATÖRÜ

SAVUNMA: 138 No'lu şüpheli Tuğamiral Abdullah Gavremoğlu: Balyoz, suga gibi planlarla ilgim ve bilgim olmadığını da söyledim. Zaten o tarihte bu tür planlardan bilgim olsaydı ben bunu üstlerime bildirirdim

SAVCI: PERSONEL TESPİTİ SORUMLUSU

SAVUNMA: 144 No'lu şüpheli Tokat Jan. Bölge Komutanı Tuğ. Bulut Ömer Mimiroğlu:  İktidarların seçimle gelip seçimle gitmesi gerektiğine inanıyorum. Hukukun üstünlüğü ve demokrasi çerçevesinde darbelerin olmaması gerektiği kanaatindeyim.

İKİ TUĞGENERALİN ADI EL KAİDE DOSYASINDA

Savcılar, Tuğgeneral Suat Dönmez ve Tuğamiral Serdar Okan Kırçiçek'in dosyasını El Kaide'nin İstanbul saldırıları soruşturmasına koydu. İki generalin  soruşturması  "Hükümeti devirmek, silahlı terör örgütüne üye olmak"tan devam edecek. 

 

Yine Iç Hizmet'in 35'inci maddesi 

Balyoz seminerinde gerçekleştirilecek darbenin yasal dayanağı olarak yine TSK İç Hizmet Kanunu'nun 35. maddesinin gösterildiği belirtildi

12 Eylül Darbesi'nin dayanağını oluşturan İç Hizmet Kanunu'nun 35'inci maddesi, Balyoz Darbe Planı'nı hazırlayanların da "gerekçesi" olmuş. Balyoz iddianamesinde, bir numaralı şüpheli Çetin Doğan'ın darbe seminerinde "İç Hizmet'in verdiği bize yetki var. Ötesi berisi yok" sözlerine vurgu yapılıyor. İddianamade Doğan'ın A3 kodlu  kişiyle konuşmasında Emasya Protokolü'nü 'Paşa Paşa imzalattığını' söylüyor.

993 sayfalık Balyoz Darbe Planı iddianamesinde Çetin Doğan'ın seminerdeki o konuşması: "MİT'in başında bir asker kişinin olması önemli... Yani bu konu Cumhurbaşkanı yahut şu bu kimseler tarafından bazı adamlar ...uyanmıştır, bu da bize gavurların dediği gibi 'off the record' olarak söylüyorum. Adamlar kendilerine uygun kişileri oraya getirme çabasında çok zor iş bu şartlar altında MİT'i şey yapmak, o yüzden de biz İç Hizmetin verdiği bize yetki var. Ötesi berisi yok kanun... "

GENERALLER DARBE İÇİN ANLAŞTI

Savcı ise şu değerledirmede bulundu: "... Türkiye Cumhuriyeti devletinin laiklik karşıtı ve irticai unsurların etkisine girmeye başladığı ve bu nedenle Balyoz Komutanlığı'nın İç Hizmet Kanunu'nun kendisine verdiği Türkiye Cumhuriyeti'ni kollama ve koruma görevinin gereği olarak bu harekat planını hazırlayıp kurulan hükümetin yıkılması ve yerine Milli Mutabakat Hükümeti adı altında yeni bir hükümetin kurulması yönünde çalışma başlatıldığı, öncelikle 1. Ordu Komutanlığı bünyesinde görev yapan bazı general ve üst düzey subaylarla görüşülerek anlaşmaya varıldığı..."

İŞTE 35. MADDE

Madde 35 - Silahlı Kuvvetlerin vazifesi; Türk yurdunu ve Anayasa ile tayin edilmiş olan Türkiye Cumhuriyetini kollamak ve korumaktır.

Gerekçeyi de plana yazdılar

Balyoz Güvenlik Harekat Planı'nın "Maksat" başlıklı bölümde şöyle dendi: "(I) Bu ortamda BALYOZ Komutanlığının, İç Hizmet Kanunu'nun verdiği Türkiye Cumhuriyeti'ni kollama ve koruma görevini yüce Türk Milleti adına yerine getirme azim ve kararlılığı içerisinde laik devlet otoritesinin temini için gerekli olan tedbirleri alacağı, (2) Harekâtın maksadının; ülke bütünlüğünü korumak, milli birlik ve beraberliği sağlamak, muhtemel bir iç savaşı ve kardeş kavgasını önlemek, devlet otoritesini ve varlığını yeniden tesis etmek ve laik demokratik düzenin işlemesine mani olan sebepleri, bir daha hortlamamak üzere ebediyen ortadan kaldırmak olduğu."

HELİN ŞAHİN / STAR

HABERE YORUM KAT