1. HABERLER

  2. HABER

  3. Subaylar İHL'lileri Tek Tek Fişlemiş
Subaylar İHLlileri Tek Tek Fişlemiş

Subaylar İHL'lileri Tek Tek Fişlemiş

İstanbul’daki Jandarma Bölge Komutanlığı’nın imam hatip liselerini tek tek fişlediği ortaya çıktı.

12 Kasım 2010 Cuma 20:47A+A-
İstanbul'daki Jandarma Bölge Komutanlığı'nın görev sahası içerisinde bulunan Düzce, Edirne, Kırklareli, Kocaeli, Sakarya, Tekirdağ ve İstanbul'daki İHL'leri takibe aldığı belirlendi. Milli Güvenlik dersine giren subaylar 7 ilde bulunan 48 lisede fotoğraf ve görüntü kaydı alarak kılık kıyafet yönetmeliği ile ilgili takip yapmış.

DUVAR YÜKSEK GÖRÜNTÜ ALAMADIK
'İmam Hatip Liselerinde Kılık Kıyafet Yönetmeliği'nin Uygulama Durumu' başlıklı raporda tespit tarihi olarak 24- 25 Nisan 2003 yazıyor. Yönetmeliklere uygun hareket etmediği ileri sürülen isimler deşifre ediliyor. İl il listelerin yer aldığı raporda ilk sırada İstanbul'daki 23 İHL var. 'Milli Güvenlik Bilgisi derslerine giren öğretmenlerle mülakat ve gözle keşif tespitleri yapılmıştır' ibaresinin dikkat çektiği değerlendirmede şöyle deniliyor: "Liselerden 18'inde video görüntüsü alınabilmişken Tuzla, Kadıköy, GOP Kazım Karabekir, Fatih ve Üsküdar İHL'lerinde kamera çekimlerine karşı sıkı tedbir alınması ve okul duvarlarının yüksek olması nedeniyle deşifre olunmaması maksadıyla görüntü alınamamıştır. Ancak bu okullara ait görüntüler daha önce Jandarma Genel Komutanlığı'na gönderilmiştir. Bu okullardaki gözle keşif sonuçları daha önce tespit edilen görüntülerden farksızdır. Tespit edilen görüntüler izleme kolaylığı açısından üçer dakika ile sınırlı tutulmuştur." Rapordaki tespitler Milli Güvenlik Dersi'ne giren subayların benzer çalışmaları düzenli bir şekilde yaptıklarını ortaya koyuyor.

1.20101112075717.jpg

İstanbul ile ilgili şu not dikkat çekici: "32 ilçeden 14'ünde vekaleten görev yapan ve kılık kıyafet yönetmeliğini hassasiyetle uygulayan ilçe milli eğitim müdürlerinin tamamı görevden alınmıştır. Kadrolaşma faaliyetleri kapsamında asaleten görev yapan çağdaş zihniyetli Kartal İlçe milli Eğitim Müdürü B.E. imam hatip lisesi bulunmayan Adalar ilçesine görevlendirilirken, irticai görüşleri ile bilinen Adalar İlçe Milli Eğitim Müdürü Z.G. Kadıköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne atanmıştır."

Bilgi notunda Milli Eğitim Bakanlığı'nın Kaymakamlıklar vasıtası ile yaptırdığı incelemelerle ilgili ilginç ifadeler kullanılıyor. İstanbul'daki İHL'lerde yapılan incelemeler öncesinde okul yönetimlerine haber verildiği ileri sürülerek şu iddialar sıralanıyor: "Müfettişlerce idarenin yanıltılmasına yönelik, uygulamaların yönetmeliklere uygun olarak yapıldığı yolunda rapor tanzim edilmekte... Yönetmeliğin uygulanması doğrultusunda çaba gösteren öğretmenler baskı altına alınmaktadır."

MİLLETVEKİLİ ZİYARETİ JANDARMA RAPORUNDA
AK Parti Milletvekili Nusret Bayraktar'ın 4 Mart 2003'te Kadıköy Anadolu İmam Hatip Lisesi'ne yaptığı ziyaret de Jandarmanın notlarında. Bayraktar'ın okul müdürünü ziyaret ettiği belirtilerek, "Okuldaki uygulamalardan duydukları memnuniyeti belirterek müdüre destek vermişlerdir" deniliyor. Okul Müdürü A. A. Hakkında şu iddialarda bulunuluyor: "Bütün kız öğrencileri, okulun en üst katındaki mescitte toplayarak cam kenarlarına oturmamaları, camlardan görüntü vermemeleri konusunda uyarmış en kısa zamanda dışarıdan okul içerisinin görünmemesi için perde yaptırılacağını söylemiştir."

Kaynak: Bugün

HABERE YORUM KAT