1. HABERLER

  2. HABER

  3. Sözleşmeli Er Modeli Geliyor!
Sözleşmeli Er Modeli Geliyor!

Sözleşmeli Er Modeli Geliyor!

Sözleşmeli er modeli üzerinde çalıştıklarını belirten Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, sözleşmeli er modelini en kısa zamanda Bakanlar Kurulu'na sunacaklarını ifade etti.

05 Kasım 2010 Cuma 18:00A+A-

Bedelli Askerlik, Tek Tip Askerlik tartışmalarının gündemde olduğu bir dönemde Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'den flaş bir açıklama geldi. 

Buna göre 15 aylık askerliğini yapan bir genç, kendisi talep ederse askerliğe bir süre daha devam edebilir. Ancak bu süre için Milli Savunma Bakanlığı ile bir sözleşme imzalayacak. Bu süre içerisinde de maaşını alacak ve sigortalı olacak. Şu anda erbaş sistemine benzer bir sistem olacak. Ancak özlük hakları ile ilgili henüz net bir bilgi yok. 

Eğer sistem oturursa uzman erlerden oluşan bir sistem oluşmuş olacak. Bu da zamanla TSK'nın profesyonel ordu haline geleceğini gösteriyor. Ancak ayrıntıların daha da netleşmesi gerekiyor. 

TSK'da halen, sözleşmeli subaylar, sözleşmeli astsubaylar, sözleşmeli erbaşlar var, bunlara sözleşmeli uzman er eklenecek anlamına geliyor. 

Meclis önünde 'bedelli askerlik çıksın' eylemi

Öte yandan Ankara'da, kendilerine Demokrasi Çalışma Grubu adını veren bir grup, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) önünde bedelli askerlik için eylem yaptı.

Dikmen kapısı önünde toplanan grup, "Bedelli askerlik çıksın, askere gidenlere bedeli ödensin" yazılı pankart taşıdı. Grup üyeleri ayrıca, burada yüzlerine maske taktı.

Grup adına yapılan açıklamada, Türkiye'de 1 milyona yakın askeri personelin bulunduğu, nüfusu Türkiye'ye yakın olan İngiltere'de ise 180 bin askeri personelin olduğu aktarıldı.

Açıklamada, tek tip askerliğin ve bedelli askerliğin çıkmasının desteklendiği vurgulandı. Yoğun güvenlik önlemleri altında gerçekleştirilen eylem olaysız son buldu.

(Kaynak: Habervaktim)

HABERE YORUM KAT