1. HABERLER

  2. HABER

  3. Soner Yalçın’ın Cihaner Planı
Soner Yalçın’ın Cihaner Planı

Soner Yalçın’ın Cihaner Planı

Ergenekon sanığı İlhan Cihaner’in CHP’den milletvekili adayı yapılmasında Soner Yalçın’ın parmağı olduğu ortaya çıktı.

01 Mayıs 2011 Pazar 12:06A+A-

Yalçın'ın Erzincan eski Başsavcısı ve Ergenekon sanığı İlhan Cihaner'i "milletvekili" yapmak için yürüttüğü kulis çalışması teknik takibe takıldı. Soner Yalçın'ın, Milliyet gazetesi yazarı Aslı Aydıntaşbaş'ı, Cihaner ile yaptığı röportajın ardından aradığı belirtiliyor. 20 Ocak 2011'de 15:23'de gerçekleşen konuşmada Soner Yalçın, İlhan Cihaner'in nasıl biri olduğunu ve meslekten ayrılıp ayrılmayacağını soruyor. Buna karşılık Aslı Aydıntaşbaş, "Kurultaya gitmesi tamamen tesadüf olmuş. Kılıçdaroğlu gibi çok heyecanlı biri değil ama çok derin bir adam, klasik solcu" cevabını veriyor. Soner Yalçın'ın, "Ne yapalım, milletvekili yapalım mı?" diye sorması üzerine Aydıntaşbaş, "CHP tabanından çok ilgi var dedi. Bence kesin olması lazım" şeklinde konuşuyor. Yalçın'ın "Kılıçdaroğlu başarısız olursa genel başkan olacak yetkinlikte mi? Genel başkanlığa getirilebilir mi?" sorusu üzerine ise Aydıntaşbaş, Cihaner'in olumlu yönlerini anlatıyor.

Ergenekon'un talimatlarıyla yayın yaptığı iddia edilen Soner Yaçın'ın sahibi olduğu Odatv isimli internet sitesi, 16 Nisan tarihindeki haberinde, Ergenekon sanığı ve eski Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner'i aday göstermeyen CHP'yi sert bir dille eleştirmişti. Haberde "İlhan Cihaner simgedir, Cumhuriyet hukukunun simgesidir. Peki, CHP, İlhan Cihaner'i niye milletvekili adayı yapmadı? Bunun açıklamasını yapmak zorundadır" denilmişti. Yayından 4,5 saat sonra Cihaner, Denizli kontenjanından milletvekili adayı olmuştu.

 

İŞTE O GÖRÜŞME

20 Ocak 2011 tarihinde 15:23'de yapılan görüşmede şu ifadeler kullanıldı:

Aslı Aydıntaşbaş: Şeyle görüştüm, İlhan Cihaner'le, onu yazacağım şimdi.

Soner Yalçın: Ayrılıyor mu adam mesleğinden?

A.A: Yok, aslında tamamen, yani kimseyi inandırması mümkün değil de, o kurultaya falan gitmesi tamamen tesadüf olmuş çünkü. Kılıçdaroğlu gibi çok heyecanlı, karizmatik falan değil ama çok derin bir adam, klasik solcu yani.

S.Y: Ne yapalım milletvekili yapalım mı?

AA: CHP tabanından çok ilgi var dedi. Bence kesin olması lazım.

SY: Peki bu adam Kılıçdaroğlu başarısız olursa genel başkan olabilecek yetkinlikte biri mi?

AA: Sanmıyorum ama şimdi söylediğimiz suç teşkil ediyor, dinleniyor zaten. Ama bunu söylemek geleceği okumaktır. Nasıl bir adam sana anlatayım; solcu, bayağı solcu, üç aşağı beş yukarı etnik kimlik yok, Alevilik yok...

MURAT ALAN / YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT