1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. Solun sözde Filistin hassasiyeti antiemperyalist olmasına yetiyor mu?
Solun sözde Filistin hassasiyeti antiemperyalist olmasına yetiyor mu?

Solun sözde Filistin hassasiyeti antiemperyalist olmasına yetiyor mu?

Türkiye Solu, Suriye meselesi üzerinden başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere Filistin hassasiyeti olanları sahtekâr olmakla suçluyor. 

11 Mayıs 2021 Salı 18:53A+A-

YAHYA FIRAT / HAKSÖZ-HABER

Türkiye Komünist Hareketi’nden (TKH) İsrail’in Kudüs’te Filistinlilere saldırıları üzerine yapılan açıklamada, emperyalizme karşı mücadele çağrısı yapıldı.

“Filistin halkının yanındayız” başlığıyla paylaşılan yazıda, Suriye meselesi üzerinden başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere Filistin hassasiyetine sahip olanlar sahtekâr olmakla suçlandı.

ABD’nin peşinden gidenlerin Suriye’yi yıkıma sürdüğünü belirten TKH, Suriye meselesine yönelik kirli bakış açısını bir kez daha ortaya koydu.

Komplocu teorilerle Suriye meselesine yaklaşan Türkiye solu, son 10 yıldır sözde antiemperyalist payesi biçtiği katil Esed’in savunuculuğunu yapıyor. 

Suriye’de yaklaşık bir milyon masumu katleden, 7 milyon kişiyi yerinden eden ve şehirleri tarumar eden Esed rejimine laf etmeyenler, utanmadan kendisini antiemperyalist olarak pazarlayabiliyor. 

Emperyalizm karşıtlığını ABD ile sınırlı tutan kirli sol mantalite, Suriye’yi kana bulayan, Ortadoğu, Asya ve Kafkaslarda sömürgeci politikalar yürüten Rusya’yı ve yine aynı bölgelerde kan kusturan Çin’i emperyalist olarak görmüyor. 

Ancak, sol utanmazlık, başta Filistin’de olmak üzere Suriye ve mazlum coğrafyalardaki tüm zalimlere, diktatörlere ve emperyalistlere karşı olanları sahtekâr olarak görebiliyor.

Asıl katil Esed’e övgüler dizen, Suriye’de binlerce sivili katleden Rusya’ya tek eleştiri dahi yapmayan ve emperyalist Çin’i görmezden gelen Türkiye solunun Filistin hassasiyeti ikiyüzlülüktür, sahtekarlıktır.

THK'nın söz konusu açıklaması: 

FİLİSTİN İÇİN DAYANIŞMA ABD EMPERYALİZMİNE KARŞI ÇIKMAKLA MÜMKÜN!
İsrail yönetimi tarafından 24 Filistinlinin yaşamını yitirmesine neden olan saldırı, bir kez daha İsrail’in işgalci karakterini göstermiştir.

Nisan ayından beri devam eden gerilim son iki gündür doğrudan Filistinlilere yönelik saldırıya dönmüş durumdadır. Doğu Kudüs’te yaşayan Filistinli ailelerin evlerinden İsrail yönetimi tarafından tahliye edilmesi gündemi ile başlayan ve daha sonra işgalin yıldönümünü kutlamak üzere başlatılan provokasyonlarla sürdürülen bu saldırıların amacı bellidir. İsrail, işgal ettiği topraklardan Filistinlileri tamamen koparmak amacı taşımaktadır.

Bugün işgalci İsrail Devleti’nin kendisini savunma hakkı vardır diye bu saldırılara destek veren ABD emperyalizmi, İsrail’in işgalci politikalarının en büyük destekçisi olduğunu da kanıtlamıştır.

Büyük Ortadoğu Projesi adıyla işgalci İsrail’in güvenliği için Suriye’nin yıkımının ve parçalanmasının hedefinde olan emperyalizmin böylesi bir açıklaması bizler için şaşırtıcı değildir. Ancak, ABD emperyalizminin bu politikasının peşinden gidip İsrail’in güvenliği için Suriye’nin yıkımına ortak olanların bugün Filistin davası üzerinden gösterdikleri tepki büyük bir sahtekarlıktır!

Bugün Filistin halkının yanında olmak, işgalci İsrail’in koruyucusu ABD emperyalizmine karşı çıkmakla olur!

Filistin halkının yanında olduğumuzu ilan eder, Ortadoğu’da barışın ancak ve ancak emperyalizme karşı mücadele ile geleceğini bir kez daha ifade ederiz!

Ve biliyoruz ki, işgalciler ve emperyalizm kaybedecek, Filistin halkı, Suriye halkı ve bütün mazlum halklar kazanacaktır!

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

3 Yorum