1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. SMDK'dan Filistinli Mültecilere Yardım Çağrısı
SMDK'dan Filistinli Mültecilere Yardım Çağrısı

SMDK'dan Filistinli Mültecilere Yardım Çağrısı

SMDK Başkanı Hoca, Yermuk Kampı'ndaki Filistinli sivillerin Esed rejiminin varil bombaları ve IŞİD'in saldırılarından korunmasını" istedi.

05 Nisan 2015 Pazar 15:08A+A-

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Halid Hoca, Özgür Suriye Ordusu ve diğer silahlı muhalif gruplara çağrıda bulunarak, Yermuk kampındaki Filistinli "Sivillerin Esed rejiminin varil bombaları ve IŞİD'in saldırılarından korunmasını" istedi.

"Kamptaki sivillerin vahşice bir terör saldırısıyla karşı karşıya olduğunu" söyleyen Hoca, "Esed rejimi ve IŞİD'in eş zamanlı olarak kampa saldırdığını, 700 gündür rejimin ablukasına direnen sivilleri hedef aldıklarını" ifade etti.

"Esed rejiminin aylardır kampı ele geçirmeye çalıştığını ancak kahramanca bir direnişle karşılaşarak başarısız olduğunu" söyleyen Hoca, "Ancak şimdi IŞİD görevini yerine getirerek Esed’in işini kolaylaştırıyor. Şuan kamp sakinleri IŞİD ve Esed’in pençeleri arasında" dedi.

Şam’ın güneyindeki silahlı muhalif gruplara, "Esed ve IŞİD saldırısına maruz kalan kamptaki muhalif güçlere destek olunması için harekete geçme" çağrısında bulunan SMDK Başkanı, "Esed ve IŞİD arasındaki bu çirkin koalisyonu başarısızlığa uğratın’’ ifadelerini kullandı.

Acil insani yardım çağrısı

Hoca, insani yardım kuruluşlarına ise "Bölgeye acil ilk yardım ve gıda malzemesi desteğinde bulunulmasını kamptaki yaşlı, kadın, çocuk ve yaralıların tahliyesi için güvenli çıkış noktalarının oluşturulması" çağrısında bulundu.

Başkent Şam'ın güneyinde yer alan ve 3 yıldan bu yana Esed güçlerinin kuşatması altında bulunan Yermuk Mülteci Kampı'nda geçen hafta bir Hamas yöneticisinin suikast sonucunda öldürülmesinin ardından, IŞİD ile kamptaki Eknaf Beyt el Makdis güçleri arasında çatışma çıkmıştı. 

Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu’na (UNRWA) göre kampta yaşayan 18 bin sivilin 3500’ü çocuk. Esed rejiminin ablukası nedeniyle ciddi gıda ve sağlık malzemesi yoksunluğu bulunan kampta şu ana  kadar bu yüzden 200 kişinin öldüğü biliniyor. 

Suriye'deki en büyük Filistin mülteci kampı olan Yermuk'ta ülkedeki iç savaş öncesi 950 bin kişi yaşarken, şimdi bu rakamın 18 bin kişi olduğu bildiriliyor.

AA

HABERE YORUM KAT