1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. SMDK Moskova'ya Davet Edilmedi
SMDK Moskova'ya Davet Edilmedi

SMDK Moskova'ya Davet Edilmedi

SMDK Başkanı Hoca, "Muhalefetin en büyük kanadı olan SMDK, Moskova'ya davet edilmedi. Ne SMDK'nın ne de diğer muhalif grupların gündeminde rejimle diyalog var" dedi.

06 Ocak 2015 Salı 03:00A+A-

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Halid Hoca, "Cenevre-1 temelinde yetkilerin geçici bir yönetime devredilmemesi durumunda Suriye rejimiyle masaya oturmayacaklarını" belirtti.

Hoca İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, "muhalefetin en büyük kanadı" SMDK'nın, Rusya'nın başkenti Moskova'da yapılması planlanan müzakerelere davet edilmediğini, yalnızca bazı muhalif kişilere davet gittiğini belirterek, "Ne SMDK'nın ne de diğer muhalif grupların gündeminde rejimle diyalog var" dedi. 

Hoca, "Cenevre-1 esas alınarak yetkilerin geçici bir yönetime devredilmemesi durumunda Suriye rejimiyle Moskova'da masaya oturmayacağız" diye konuştu. 

SMDK'nın gelecek dönemde Suriye içindeki muhalefetle kontrolü ele alacağını ve diğer muhalif temsilcileri Mısır'ın başkenti Kahire'de toplayan yapının koalisyon olacağını belirten Hoca, Suriye halkı ve tüm devrimci güçleri SMDK etrafında toplanmaya çağırdı. 

Bu bağlamda SMDK'nın Suriye halkına karşı görevi gereği yeni bir döneme başlamak için her düzeyde çalışması gerektiğini kaydeden Hoca, "SMDK tüm devrimci ve siyasal aktörlerle birlikte çalışacak" dedi.

Halid Hoca, BM'nin SMDK'yı tanımasına ilişkin ise bunun uluslararası siyasi tanınma ile bağlantılı olduğunu ancak hukuki açıdan hala rejimin tanınır durumda bulunduğunu bu yüzden de resmi belgelerin yenilenmesinde SMDK'nın türlü zorluklarla karşı karşıya geldiğini ve bazı dost ülkelerle bu zorlukların çözülmeye çalışıldığını ifade etti.

HABERE YORUM KAT