1. HABERLER

  2. HABER

  3. “Siz Kürt Halkının Değil, Petrolün Dostusunuz!”
“Siz Kürt Halkının Değil, Petrolün Dostusunuz!”

“Siz Kürt Halkının Değil, Petrolün Dostusunuz!”

İngiliz Avam Kamarası'nda düzenlenen 'Kürdistan' konulu toplantıyı basan IKBY Başkanı Barzani karşıtı grup, İngiliz milletvekillerine 'Siz Kürt halkının dostu değil, petrolün dostusunuz' diye bağırdı.

15 Mart 2011 Salı 14:20A+A-

İngiliz parlamentosundaki tüm partilerin milletvekillerinden oluşan Kürt Dostu Parlamenterler Grubu'nun Avam Kamarası'nda düzenlediği, "Kürdistan; Ayaklanmadan 20 Yıl Sonra" başlıklı raporun tanıtıldığı toplantıya bölgedeki ayaklanmalar damgasını vurdu.

Bölgeyi ziyaret eden ve bazı temaslarda bulunan Kürt Dostu Parlamenterler Grubu, hazırladıkları raporu kamuoyuna sunmak için yapılan toplantıda, hazırladıkları "Kürdistan; Ayaklanmadan 20 Yıl Sonra" başlığını taşıyan bir rapor tanıttı.

İşçi Partili Milletvekili Meg Munn tarafından yönetilen toplantıya Kürt asıllı Muhafazakâr Partili milletvekili Nadhim Zahawi, Milletvekili Robert Halfon, Lord Tim Clement-Jones ve Kürt Bölgesel yönetimi İngiltere temsilcisi Bayan Rahman konuşmacı olarak katıldılar. İngiliz milletvekilleri 'şok' oldu.

Parlamentoda yapılan sunumların ardından söz alan bazı konuşmacılar, Kürdistan'da yozlaşma, rüşvet, adam kayırmacılık ve yoksulluğun olduğunu öne sürdüler. Aralarında Iraklı Kürtlerin de bulunduğu yaklaşık 30 kişilik grup, hazırlanan raporun gerçekleri ifade etmediğini belirterek, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani karşıtı sloganlar attı.

"Siz Kürt halkının değil, petrolün dostusunuz!"

İnsan hakları savunucusu olduklarını söyleyen göstericilerin, İngiliz parlamenterlere, "Siz Kürt halkının dostu değil, petrolün dostusunuz" diye bağırması dikkatleri çekti.

Polis Avam Kamarası'nı bastı

Süleymaniye'de başlayan ve hala devam eden gösterilerde birçok göstericinin öldürüldüğü, işkence edildiğini öne süren grup, hazırladıkları fotoğraflar ve bildirileri salonda dağıttı.

Kürt Dostu Parlamenterler Grubu üyeleri ile protestocular arasındaki gerilimin artması üzerine toplantı salonuna girerek taraflara müdahale eden polis, toplantıyı iptal etti.

"Ortadoğu'nun Hong Kong'u"

Muhafazakâr Parti Milletvekili Robert Halfon, Kürt asıllı olduğunu belirterek başladığı konuşmasında, Kürdistan'ın her yerinde inşaatların yükseldiğini, çok açık bir toplum olduğunu ve Ortadoğu'nun Hong Kong'u olmaya aday olduğunu söyledi.

CNN TÜRK

HABERE YORUM KAT