1. HABERLER

  2. HABER

  3. Siyonistlerin Soruşturma Komisyonu Sabıkalı
Siyonistlerin Soruşturma Komisyonu Sabıkalı

Siyonistlerin Soruşturma Komisyonu Sabıkalı

Siyonist İsrail, Gazze'ye giden yardım filosuna düzenlenen saldırıyla ilgili olarak bir soruşturma komisyonu kurdu. Komisyon başkan ve üyelerinin geçmişine bakılırsa çıkacak sonuç şimdiden belli.

15 Haziran 2010 Salı 04:18A+A-

Akdeniz'de kanlı gemi baskını ile dünyanın tepkisini üzerine çeken Siyonist İsrail, "sözde" kendi bağımsız komisyonunu kurdu. İsrail'in yaptığı katliamı araştıracak komisyonun başkanlığına ise İsrail'in emekli yüksek mahkeme yargıcı Yaakov Tirkel getirildi. Komisyonun yabancı üyeleri de Nobel Barış Ödüllü İrlandalı hukuk adamı Lord David Trimble ve Kanada ordusunun eski hakimlerinden Ken Watkin olacak. Bu üyelerin oy hakkı yok. İsrail tarafından sözde gözlemci olarak belirlenen David Trimble ile Kanada ordusunun eski hukuk danışmanı Ken Watkin'in bu katliamı nasıl rapor edecekleri merak konusu oldu.

İSRAİL DOSTLARI GRUBU KURAN SİYASETÇİ KOMİSYONDA

Komisyona atanan İrlandalı siyasetçi Trimble, yaklaşık iki hafta önce ülkesinde "İsrail dostları" grubu kurarak uluslararası toplumda İsrail'in meşruiyetini sorgulayanlarla mücadele edeceğini duyurmuştu. Trimble'nin bu sözleri komisyonun ne kadar şeffaf ve tarafsız olacağının bir göstergesi olarak yorumlandı.

KANADALI ÜYE İŞKENCE SAVUNUCUSU

Kanadalı üye Tuğgeneral Ken Watkin ise Afgan cezaevlerindeki işkenceleri savunmasıyla bilinen bir isim. Operasyonel hukuk, askeri adalet ve genel hukuk hizmetleri alanında çalıştı. Afrika'da Somali ve Ruanda'da sözde danışman olarak görev yaptı.

DAVUTOĞLU: "İSRAİL'İN KOMİSYONU ANLAMSIZ"

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İsrail'in insani yardım gemisine yaptığı saldırıyla ilgili kurulacak komisyonun uluslararası komisyon olması gerektiğinin altını çizdi. Suçun uluslararası sularda işlendiğini vurgulayan Davutoğlu, bu nedenle İsrail'in kuracağı komisyonun uluslararası bir nitelik taşımayacağını belirtti.

Bakan Davutoğlu ile Senegal Dışişleri Bakanı Madicke Niang bir araya geldi. İki bakan, toplantının ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde bir uluslararası komisyon kurulmasında ısrarcı olduklarını vurgulayan Davutoğlu, orada ölenlerin Türk vatandaşı olduğunu hatırlatarak, Amerikalı bir vatandaşın da öldüğünü ve ABD'nin kendi vatandaşının hakkının takipçisi olacağına inandıklarını kaydetti. İsrail'in tek taraflı yapacağı bir komisyonun kendileri için bir anlam ifade etmediğini dile getiren Davutoğlu, davalının hakim ve savcı olmasının hiçbir hukuk ilkesiyle bağdaşmayacağını söyledi.

AVRUPA BİRLİĞİ'NDEN İSRAİL ÇARKI

Diplomatik kaynaklar, Lüksemburg'da toplanan AB dışişleri bakanlarının, İsrail ordusunun uluslararası sularda yaptığı kanlı baskının yine bu ülke tarafından soruşturulmasına destek vermeye hazırlandığını bildirdi. Gazze'ye insani yardım götüren gemilere İsrail saldırısının ardından ilk olarak İsrail'den soruşturma isteyen, gelen baskılar üzerine uluslararası tarafsız ve bağımsız soruşturmaya destek veren Avrupa Birliği'nin geri adım atması bekleniyor.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, emekli yargıç Jacob Turkel'in başkanlık edeceği soruşturma komisyonunda, oy hakkı olmayan iki yabancı gözlemcinin de yer alacağını dün duyurmuştu. İsrail tarafından gözlemci olarak belirlenen Nobel Barış Ödülü sahibi Kuzey İrlandalı David Trimble ile Kanada ordusunun eski hukuk danışmanı Ken Watkin'in nasıl bir tutum alacakları merak ediliyor.

BEYAZ SARAY'DAN DESTEK

Bu arada Beyaz Saray Sözcüsü Robert Gibbs, İsrail'in iki hafta önce Gazze'ye yardım götüren Mavi Marmara gemisine saldırısıyla ilgili olarak kendi iç soruşturma komisyonunu kuracağı açıklamasını "önemli bir adım" olarak nitelendirdi.

HABERE YORUM KAT