1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Siyonistler Orduya Tam Yetki Verdi
Siyonistler Orduya Tam Yetki Verdi

Siyonistler Orduya Tam Yetki Verdi

En az 10 gemiden oluşan yeni bir yardım filosunun, yarın Gazze'ye doğru yola çıkması bekleniyor. İsrail, müdahale için orduya tam yetki verdi.

27 Haziran 2011 Pazartesi 19:19A+A-

Açık hapishane olarak nitelendirilen Gazze’ye uygulanan İsrail ablukasını kırmak ve Filistin halkına yardım ulaştırmak için oluşturulan filoya, Yunanistan, İspanya, Fransa ve İtalya’dan 10 kadar geminin katılması bekleniyor.

Yunanistan’ın çeşitli limanlarından demir alacak olan gemilerde, 22 ülkeden 350 ila 500 gönüllü olacak.

Gönüllüler arasında İsveçli ünlü gerilim romanları yazarı Henning Mankell, Amerikalı yazar Alice Walker ile Avrupa parlamentosundan 10 üye ve nazi soykırımından kurtulan bir Yahudi de var. Amerikan ordusundan albay rütbesindeyken ayrılan Anne Wright da Gazze yolcusu...

Gönüllülerin arasında geçen yılki filoya katılan, İsrail askerleri tarafından yaralanan Amerikalı Paul Larudee de bulunuyor. Larudee, Hamas ya da başka bir tarafı tutmadığını, sadece insan hakları için mücadele ettiklerini söylüyor.

Kıbrıs Rum Yönetimi’nin filoya limanlarına yanaşma izni vermemesi üzerine, gemiler Akdeniz’de uluslararası sularda buluşarak Gazze’ye ilerleyecek.

İsrail bakanlar kurulu, donanmasına, filoyu durdurmak için tam yetki verdi, ancak can kaybına yol açacak önlemlerden kaçınmasını istedi.  

HABERE YORUM KAT