1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Siyonist İsrail'e Yahudi Göçü Arttı
Siyonist İsrail'e Yahudi Göçü Arttı

Siyonist İsrail'e Yahudi Göçü Arttı

Siyonist İsrail, 2014 yılında son 10 yılın en büyük Yahudi göç dalgasını yaşadı.

01 Ocak 2015 Perşembe 20:52A+A-

Yaşadıkları ülkeleri çeşitli nedenlerle terk ederek İsrail'e göç eden Yahudilerin sayısı 2014'te son 10 yılın rekorunu kırarak, 26 bin 500 yüze ulaştı. İsrail'e en fazla göç edenlerse Fransız Yahudileri oldu.

İsrail Yahudi Ajansı ile İsrail Göçmen Bakanlığının 2014'ün son gününde yaptıkları yazılı açıklamaya göre, İsrail'e yapılan toplu göçlerde (Aliyah) son 10 yılın rekoruna ulaşıldı. En fazla göçmenin geldiği Fransa'dan 2015 yılında yine 10 bin civarında yeni Fransız Yahudisinin İsrail'e göç etmesi beklenirken, önceki yıllarda İsrail'e yılda ortalama 20 bin Yahudi göç ediyordu.

Yayınlanan rapora göre, Ukrayna ve Rusya arasında yaşanan kriz nedeniyle Ukrayna'dan İsrail'e göç eden Yahudilerin sayısı ise bir önceki yıla göre üçe katlanarak 5 bin 840'a ulaştı. Ukrayna'dan gelen Yahudilere Göçmen Bakanlığı özel maddi yardımlar sundu.

Fransa'dan İsrail'e gelen Yahudi göçmen sayısı ise yaklaşık 7 bin. Bir önceki yılda Fransa'dan gelen Yahudi göçmen sayısı ise 3 bin 500'dü. İsrail'e dışarıdan en fazla gelenler Batı Avrupa Yahudileri olurken, bunları Rusya'dan göç eden Yahudiler takip ediyor. Batı Avrupa ülkelerinden gelen Yahudiler içinde Fransa'dan sonra İngiltere, İtalya, Belçika ve Alman Yahudileri bulunuyor. Kafkasya ve Orta Asya'dan İsrail'e gelen Yahudi sayısı ise ortalama 700 kişi.

Göçmen Bakanlığının verilerinde, İsrail'e Latin Amerika'dan gelen Yahudi göçmen sayısı ise bin 70 olarak açıklandı. Latin Amerika'dan İsrail'e gelenler Brezilya, Arjantin, Meksika, Venezuela, Kolombiya, Uruguay ve Şili pasaportu yaşıyan Yahudilerinden oluşuyor. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Kanada'dan İsrail'e bu sene göçen Yahudilerin sayısı ise 3 bin 870. Doğu Avrupa ülkeleri Macaristan, Polonya, Romanya ve Bulgaristan'dan İsrail'e göç ederek gelen Yahudilerin sayısı ise bu sene sadece 232.

Doğu Avrupa'dan sonra İsrail'e en az Yahudi göçünün yaşandığı ülkeler ise toplam 200 göçmenle Avustralya ve Yeni Zelanda.

İsrail Aliyah ve Göçmenlerin Kabulünden Sorumlu Bakanı Sofa Landver, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:

"Bu sene son 10 yılın rekorunu kırdık ve geçen yıla göre İsrail'e göçte yüzde 32 artış yaşadık. Bu kadar sayıda Yahudi başka bir gidecek ülkelerinin olmadığına karar verdi. Aliyah'a özendirmenin meyvelerini almaktan büyük memnuniyet yaşasam da daha amaçlarımıza henüz ulaşamadık. Gelecek yıl da sadece Fransa'dan 10 bin yeni Fransız Yahudisinin ülkeye gelmesini ve toplamda ise 30 bin yeni göçmen sayısını aşacağımızı umuyoruz."

İsrail'e gelen Yahudilerin yarısına yakını 35 yaşının altında bulunurken, gelenlerin 5 bin 300'ü çocuk. Gelenlerin meslek dağılımı ise en fazla mühendis, doktor, sosyal bilimci olarak kayıtlara geçti. Gelen mühendis saysı 2 bin 500 olarak açıklanırken, gelen doktor sayısı ise binin üzerinde.

Siyonist İsrail'de toplam nüfus ise 2014 yılında 8 milyonu aşarken, nüfusun yaklaşık bir buçuk milyonunu ise 1948 Arablar oluşturuyor.

TRT Haber

HABERE YORUM KAT