1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Siyonist İsrail ABD'nin desteğiyle, Ebu Akile cinayetinden sıvışma çabasında
Siyonist İsrail ABD'nin desteğiyle, Ebu Akile cinayetinden sıvışma çabasında

Siyonist İsrail ABD'nin desteğiyle, Ebu Akile cinayetinden sıvışma çabasında

​​​​​​​Filistin Yönetimi'nin El-Cezire muhabiri Şirin Ebu Akile'yi öldüren mermi çekirdeğini, siyonist işgal rejiminin baş hamisi ve savunucusu ABD'ye teslim etmesi işgalcinin işini kolaylaştırdı.

04 Temmuz 2022 Pazartesi 23:12A+A-

İşgalcilere ait Kanal 12 televizyonunun bugün (4 Temmuz Pazartesi) yayınladığı habere göre, siyonist işgal rejiminden bir ekibin ABD'li bir gözlemcinin huzurunda, Ebu Akile'yi öldüren mermiyi incelemesinden sonra, bu merminin bir İsrail askerinin silahından çıkıp çıkmadığı konusunda kesin bir şey söylemenin mümkün olmadığı iddiasında bulunduğu ifade edildi. 

Bu arada ABD Dış İşleri Bakanlığı'nın da bugün yaptığı bir açıklamada, Ebu Akile'nin ölümüne sebep olan mermi üzerinde yapılan inceleme sonucunda, bu merminin bir İsrail askerinin silahından çıktığı konusunda kesin bir kanaate ulaşılamadığını iddia ettiği haber verildi.

ABD Dış İşleri Bakanlığı'nın, merminin balistik ve adli incelemesi sonucunda uzmanların kesin bir kanaate varamadıkları iddiasında bulunduğu ifade edildi.

ABD Dış İşleri Bakanlığı sözcüsünün İsrail ve Filistin taraflarını konuyu araştırmak ve kesin sonuca ulaşmak için iş birliği yapmaya çağırdığı belirtildi. 

Gerek işgal rejiminin ve gerekse ABD'nin açıklamaları, Ebu Akile'nin öldürülmesinde kullanılan merminin ABD'ye teslim edilmesinin, delilleri karartması ve gerçekleri çarpıtması için suçlunun bizzat kendisine tüm fırsatların verilmesi anlamına geldiğini gösterdi.

Filistin Başsavcısı Ekrem el-Hatib, cinayete sebep olan mermi çekirdeğinin, üzerinde balistik incelemelerin yapılması için ABD’ye teslim edilmesine izin vermişti.

Bu izinden sonra mermi çekirdeği Amerikalı uzmanlara verildi ancak onların bunu İsrail’e teslim etmeyecekleri ileri sürüldü.

İsrail ordu sözcüsü ise İsrailli bir ekibin Amerikalılarla birlikte mermi çekirdeği üzerinde balistik inceleme yapacağını söylemişti.

Başsavcı Ekrem el-Hatib, “Biz yaptığımız soruşturmadan ve elde ettiğimiz sonuçlardan eminiz” demişti. Ancak mermi çekirdeğinin Amerikalılanın eline teslim edilmesi Filistin yargısının tüm bulgularının üstüne bir çizgi çekti ve işgalcilerin yalanlarına kapı açtı. 

Filistin Başsavcılığı, Ebu Akile’nin ölümüyle ilgili yürüttüğü soruşturmanın sonuçlarını açıklamış ve İsrail askerlerinden birinin silahından çıkan merminin doğrudan kadın gazetecinin başına isabet ettiğini bildirmişti.

İşgal güçleri el-Cezire kanalı muhabiri Ebu Akile’yi 11 Mayıs 2022'de Cenin’de işgalcilerle Filistinliler arasında yaşanan çatışmaları takip ederken keskin nişancı ateşiyle katletti.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum