1. HABERLER

  2. HABER

  3. Siyonist Devletten Büyük Oyun
Siyonist Devletten Büyük Oyun

Siyonist Devletten Büyük Oyun

İsrail Cumhurbaşkanı ve Başbakanı dün ardı ardına yaptıkları açıklamalarda Türkiye ile gerginliği bitirmek için çaba sarf ettiklerini ve Türkiye’den de adım atılması gerektiğini söylediler.

07 Temmuz 2011 Perşembe 01:52A+A-

Akit’e konuşan İHH Başkanvekili Yavuz Dede ise “Suçu işleyen taraf İsrail ve adım atması gerekenler de onlar. Bu tür ifadelerle süreci ve kamuoyunu yanıltmak istiyorlar. Bu oyuna gelinmemeli. İsrail eğer somut adım atmak istiyorsa Gazze ambargosunu kaldırsın” dedi.

İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun dün ardı ardına yaptıkları açıklamalarda Türkiye ile gerginliği bitirmek için çaba sarf ettiklerini ve Türkiye’den de adım atılması gerektiğini söylemelerine İHH’dan tepki geldi. Akit’e konuşan İHH Başkanvekili Yavuz Dede; “Suçu işleyen taraf İsrail ve adım atması gerekenler de onlar. Bu tür ifadelerle süreci ve kamuoyunu yanıltmak istiyorlar. Bu oyuna gelinmemeli. İsrail eğer somut adım atmak istiyorsa Gazze ambargosunu kaldırsın” dedi.

Cumhurbaşkanı Peres: “Önemli Çaba Sarf Ediyoruz”

İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, dün yaptığı açıklamada ülkesi ile Türkiye’ye, geçen yıl İsrail donanmasının Gazze’ye yardım götüren Mavi Marmara gemisine yaptığı baskın üzerine ortaya çıkan gerginliğe bir an önce son vermeleri çağrısında bulundu. Türk ve İsrail yetkililerinin her iki tarafça da kabul edilebilecek bir formül bulmak için önceki gün New York’ta bir araya geldikleri görüşmelerin ardından Haaretz gazetesine demeç veren Peres, “Türkiye ile ilişkilerin düzelmesini sağlamak için önemli çaba sarf edilmelidir” dedi. Mavi Marmara baskınıyla ilgili olarak Birleşmiş Milletler araştırma komisyonunca hazırlanan ve her iki ülkeyi de suçlayıcı ifadeler içerdiği söylenen raporun Cuma günü açıklanması bekleniyor. Peres, bu konuda da “gerginlikleri ortadan kaldıracak ve iki ülke arasındaki sıcak ilişkilerin yeniden kurulmasına olanak verecek bir uzlaşma formülünün bulunabileceğine inandığını” kaydetti.

Başbakan Netanyahu: “Somut Adımlaratacağız”

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da Türkiye ile İsrail arasında mevcut ilişkileri iyileştirmenin yollarının arandığını söyledi. Resmi ziyaret dolayısıyla Romanya’nın başkenti Bükreş’te bulunan Netanyahu, düzenlenen basın toplantısında, iki ülke arasında bir yakınlaşma işaretinden söz etti ve “Somut adımlar atma peşindeyiz ayrıca Türkiye, (Gazze’ye) son filoya katılmadı, en azından bir yakınlaşma girişiminden söz ettirecek başka işaretler de var, başaracağımızı umuyoruz” ifadelerini kullandı. İsrail Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ygal Palmor, önceki gün bir açıklama yapmış ve iki ülkenin ilişkilerdeki kötü gidişe son vermek amacıyla temaslarına devam ettiğini söylemişti.

İsrail Olayı Sulandırmak İstiyor

İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun açıklamalarına ise İHH’dan sert tepki geldi. Akit’e konuşan İHH Başkanvekili Yavuz Dede; “Suçu işleyen taraf İsrail ve adım atması gerekenler de onlar. Mavi Marmara’da onlar katliam yaptılar ve Gazze ambargosunu da onlar hukuksuz bir şekilde devam ettiriyorlar. İsrailli yetkililer olayı sulandırmak istiyorlar. Bu tür ifadelerle süreci ve kamuoyunu yanıltmak istiyorlar. Bu oyuna gelinmemeli. Bunlar önceden kurgusu yapılmış söylemlerdir. Olayı çarpıtarak kamuoyunu ve süreci yönlendirmek istiyorlar. Türkiye’yi haksız bir yola sürüklemek istiyorlar” dedi.

Somut Adım Edebiyatı Değil Somut Adım İstiyoruz

İsrail’in eğer somut adım atmak istiyorsa Gazze ambargosunu kaldırması gerektiğini dile getiren Dede, şöyle devam etti: “Bunlar İsrail’in oyalama taktikleridir. Böyle bir adım da atmayacaklar zaten. Söylenenlere inanmamak gerekiyor. İsrail merkezli haber merkezlerinden üretilen haberlerle dünyayı yönlendirmek istiyorlar. Bunlara itibar etmemek gerekiyor. Somut adım edebiyatı değil somut adım istiyoruz.” (Yeni Akit) 

HABERE YORUM KAT