1. HABERLER

  2. HABER

  3. Sivil Toplum Örgütlerinden Kur'an Bildirisi
Sivil Toplum Örgütlerinden Kuran Bildirisi

Sivil Toplum Örgütlerinden Kur'an Bildirisi

Bazı provokatörlerin, Kur’an-ı Kerim’i yakma, parçalama ve ayaklar altına almasına sivil toplum örgütlerinden ortak tepki geldi.

17 Eylül 2010 Cuma 16:23A+A-

Bugün yayınlanan "Kur'an Bildirisi"nde sivil toplum örgütleri, herkesi artan saldırılar karşısında Kur'an-ı Kerim'i savunmaya çağırdı. "Zulüm cephesinde yaşanan bu çözülmeyle beraber insanların Kur'an'a olan yoğun ilgisi, emperyalist ve Siyonist güçleri, ayrıca onların uzantısı olan karanlık mihrakları görülmemiş bir telaş ve kaygıya sevk etmektedir." denen bildiride, İslamfobia adı altında yüce Kur'an-ı Kerim ve Rahmet önderi Hz. Muhammed (sav)'e yapılan çirkince saldırıların her geçen gün yeni bir boyut kazandığı vurgulandı.

Bildiride,  Kur'an'ı yakan Hıristiyanların Batıdaki İslam karşıtlığını da gün yüzüne çıkardıkları belirtilerek "11 Eylül olaylarını protesto etme bahanesiyle 'Uluslararası Kur'an Yakma Günü' gibi bir şeytanlığı planlayan emperyalist zihniyet, Siyonizm'in ürettiği Evangalist odaklar vasıtasıyla İslam dinine ve onun kutsal değerlerine karşı şimdiye kadar sergilenen düşmanlığın en barbarcasını da tertiplemiş oldular. Bütün dünyanın gözleri önünde Kur'an-ı Kerim'i yırtıp yakmaya yeltenen eller, Müslümanların mukaddesatına karşı kabul edilemez bir hakaret ve tecavüzü sahneleyerek Batı'nın İslam'a karşı sürdürdüğü azılı savaşın yüzünü de açıkça göstermişlerdir." denildi.

Sivil toplum örgütlerinin açıklamasında, "Kur'an-ı Kerim'i şiddet ve terörün kaynağı gibi göstermeye kalkışanlar, bu saldırganlıkları ile, Hiroşima, Vietnam, Irak, Afganistan, Filistin, Somali ve Lübnan'da yüz binlerce masum ve savunmasız insana yönelik gerçekleştirilen katliamların, insanlık tarihinin en büyük soykırımlarının, Ebu Gureyb, Guantanamo ve Bagram zindanlarında ki insanlık dışı ve utanç verici işkencelerin üzerlerini örtme telaşını yansıtmaktadır." ifadelerine yer verildi.

Kur'an-ı Kerim'in mesajını yasaklayan, yok sayan, hayattan koparan, ahkâmını ayaklar altına alarak onu 1400 sene öncesinin masalları olarak tanımlayan zihniyeti Kur'an-ı Kerim'in mürekkep ve kâğıttan oluşan sayfalarını yırtıp yakmaya kalkışan saldırgan zihniyetten bağımsız görmediğini ifade eden sivil toplum örgütleri, bu tür saldırılara karşı Müslümanların vahdetle karşılık vermesini istedi.

Bildiriye "Bizler, Kur'an-ı Kerim'e karşı sergilenen hakaret ve saldırılara hayat kitabımız Kur'an-ı Kerim'in rehberliğiyle karşı koyacağımızı, her zaman ve her ortamda Kur'an'a olan bağlılığımızı devam ettireceğimizi ilan ediyoruz. İslam'ın mukaddesatına karşı sergilenen bütün saldırılara karşı, sıkılmış yumruklarımız ve yükselen feryadlarımız ile ayağa kalkacağımızı bildiriyor, bu son saldırıları protesto ederken şehid düşen Afganistanlı ve Keşmirli kardeşlerimizi selamlıyor, Türkiyeli bütün Müslüman kardeşlerimizi ve sorumluluk mevkiinde bulunan bütün kurum ve şahsiyetleri, Kur'an-ı Kerim ve İslam'ın mukaddesatını onurluca savunmak için harekete geçmeye davet ediyoruz." sözleriyle son verildi.

Bildiriye imza atan sivil toplum örgütleri şunlar: Akabe Vakfı, Anadolu Ehli Beyt Gençliği Derneği, Asır-Der, Aksa Kur'an Enstitüsü, Basiret Dergisi, Bilgi ve Medeniyet Derneği, Davet-Der, Dost-Der, Doğru Haber Gazetesi, Dua Yayıncılık, Ehli Beyt Derneği, Endülüs-Der, Fatih-Akıncıları, Furkan-Der, Gençlik Derneği, Gençlik Kültür Merkezi, Hay-Der, Hayıreli-Der, Hikmet Eğitim ve Kültür Vakfı, İhya-Der, İnsan-Der, İlim-Der, İlke-Der, İkra-Der, İnzar Dergisi, Kalem-Der, Kelhaamed Dergisi, Kevser Yayınları, Kudüs Kültür Merkezi, Kur'an'a Hizmet Vakfı, Kur'an Nesli Kültür Merkezi, Mirasımız-Der, Mustazaf-Der, Rahle Dergisi, Semere-Der, Tayder, Umut-Der, Vuslat Dergisi.


İLGİLİ HABERLERİMİZ:

HABERE YORUM KAT