1. HABERLER

  2. HABER

  3. Sivas Olayları İçin Yeni Soruşturma
Sivas Olayları İçin Yeni Soruşturma

Sivas Olayları İçin Yeni Soruşturma

Malatya Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı, yeni deliller ışığında Sivas olayları için yeniden soruşturma başlattı.

29 Mart 2012 Perşembe 04:38A+A-

Malatya Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği, 2 Temmuz 1993’te meydana gelen Sivas Olaylarıyla ilgili yeni bir soruşturma başlattı. Olayla ilgili çalışma başlatan Malatya Özel Yetkili Başsavcı Vekilliği, Erzurum Özel Yetkili Başsavcılığı’ndan gelen klasörleri de alarak yeni bir soruşturma açtı.

Savcılık, soruşturma kapsamında örgüt bağlantısı da dahil olmak üzere, olaya adı karışan kişileri araştıracak. Açılan soruşturma özel yetkili savcılardan Şeref Gürkan, İsmail Aksoy veya Mehmet Badem tarafından yürütülecek.

Malatya Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı’ndan alınan bilgiye göre, açılan soruşturmada zamanaşımı sorunu bulunmuyor. Olayın yaşandığı tarih itibariyle soruşturmaya bir engel olmadığı kaydedildi.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK) kararıyla Sivas Adliyesi tarafından yürütülen “CMK 250. madde” kapsamındaki soruşturma ve davalar Malatya Adliyesi’ne bağlanmıştı.

Karar üzerine daha önce Sivas’ın bağlı bulunduğu Erzurum Adliyesi CMK 250. maddeyle görevli birimde bulunan 150 soruşturma dosyası da Malatya’ya gönderilmişti.

Sivas’ta Madımak Otel’de 2 Temmuz 1993’te 37 kişinin hayatını kaybettiği olaylara ilişkin Ankara’da açılan ana davanın dışında olayın aydınlatılmasına yönelik Erzurum Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı’nca da soruşturma başlatılmıştı.

 Sivas olayları sonrası 111 kişi hakkında dava açılmış, onlarca masum insan yok yere ağır cezalara çarptırılmıştı. Sivas mazlumlarından 33 sanığa önce idam, sonra müebbet hapis, 22 sanığa 15’er yıl, 3 sanığa 10 yıl, 34 sanığa 3 yıl, 6 sanığa ise 2 yıl hapis cezası verilmişti.

HABERE YORUM KAT