1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Sisi Cuntasından Esed Rejimine 'Arap Birliği'ne Dönüş Hazırlıkları Yap' Çağrısı
Sisi Cuntasından Esed Rejimine 'Arap Birliği'ne Dönüş Hazırlıkları Yap' Çağrısı

Sisi Cuntasından Esed Rejimine 'Arap Birliği'ne Dönüş Hazırlıkları Yap' Çağrısı

Sisi cuntasının Dışişleri Bakanı Samih Şukri, 8 yıl önce üyeliği askıya alınan Suriye rejiminden Arap Birliği'ne dönüş için hazırlık yapmasını istedi.

08 Ocak 2019 Salı 21:28A+A-

Sisi cuntasının Dışişleri Bakanı Samih Şukri, Faslı mevkidaşı Nasır Burita ile başkent Kahire'de düzenlediği ortak basın toplantısında, Arap Birliği'nde Esed rejiminin üyeliğinin yeniden aktif hale getirilmesinin, Arap Birliği Konseyi'nin kararı ve mart ayında yapılacak zirve sonuçlarına bağlı olduğunu ifade etti.

Beşşar Esed rejimine ülkenin güvenliği, istikrarı ve egemenliğinin korunması konusunda gereken adımları atması ve Birliğe dönüş hazırlıkları yapması çağrısında bulunan Şukri, "Aksi halde üyeliğinin aktifleştirilmesi konusunda değişen bir şey olmayacaktır." dedi.

30. Arap Birliği Zirvesi, mart ayında Tunus'ta gerçekleştirilecek.

Mısır'ın yanı sıra Tunus Cumhurbaşkanlığı Temsilcisi Lezher el-Karavi eş-Şabi de 6 Ocak'ta yaptığı açıklamada, Arap Birliği'nin, Suriye'nin askıya aldığı üyeliğini tekrar aktif hale getirmesi halinde "sevinç duyacaklarını" bildirmişti. 

Arap Birliği, Esed rejiminin üyeliğini Kasım 2011'de dondururken, Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ülkeleri Mart 2012'de büyükelçilerini geri çekmiş ve İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) da aynı yıl Suriye'nin üyeliğini askıya almıştı.

HABERE YORUM KAT

3 Yorum