1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Sisi cuntası son insan hakları kuruluşunu da kapattı
Sisi cuntası son insan hakları kuruluşunu da kapattı

Sisi cuntası son insan hakları kuruluşunu da kapattı

​​​​​​​Darbeci Sisi’nin zorbalıkla yönettiği Mısır’da, kapısına kilit vurmayan sayılı bağımsız insan hakları örgütlerinden biri olan Arap İnsan Hakları Bilgilendirme Ağı da kapandığını duyurdu.

12 Ocak 2022 Çarşamba 23:14A+A-

Darbeci Sisi’nin zorbalıkla yönettiği Mısır’da, kapısına kilit vurmayan sayılı bağımsız insan hakları örgütlerinden biri olan Arap İnsan Hakları Bilgilendirme Ağı da kapandığını duyurdu. Söz konusu kararı almalarına gerekçe olarak hükümetin artan baskısını gösteren Arap İnsan Hakları Bilgilendirme Ağı yetkilileri, son zamanlarda çalışanlarının bir kısmının tutuklandığını, tehditler aldığını ve saldırıya uğradığını açıkladı. Faaliyetlerinin çoğunun yasa dışı olarak kabul edilmesinin kendilerini kapanmaya mecbur bıraktığını belirten ergütün yöneticisi Gamal Eid, “Vicdan sahibi olmayı sürdüreceğiz. Bundan sonra bireysel olarak geride kalan birkaç insan hakları kuruluşuna destek vereceğiz” dedi. 

2004 yılında avukatlar ve aktivistlerden oluşan bir ekip tarafından kurulan Arap İnsan Hakları Bilgilendirme Ağı, vatandaşlara, gazetecilere, siyasi tutuklulara yönelik hak ihlallerini belgelemişti. 

Kaynak: Yeni Akit

HABERE YORUM KAT