1. HABERLER

  2. HABER

  3. Şırnak'ta Tansiyonu Yükselten Yanlışlar
Şırnakta Tansiyonu Yükselten Yanlışlar

Şırnak'ta Tansiyonu Yükselten Yanlışlar

Şırnak'ta 13-14 Mayıs'ta 12 PKK’lının öldürülmesi sonrasında bölgede yaşanan gerginliğin ve yükselen tansiyonun arka planında, 23. Sınır Tümen Komutanı Tümgeneral Mustafa Bakıcı'nın keyfi uygulamalarının olduğu ileri sürüldü.

19 Mayıs 2011 Perşembe 11:51A+A-

Şırnak'ta yaşanan gerginliğin piminin, 14 Mayıs'ta Biliçtepe'de öldürülen 7 PKK'lının cenazesinin çatışma bölgesinden alınıp alınmaması ile çekildiği öğrenildi. Çatışma bölgesinden 4 PKK'lının cenazesi alındı. Geride kalan 3 PKK'lının cesedi ise 'kritik yerde bulundukları' gerekçesiyle Tümgeneral Mustafa Bakıcı'nın emriyle çatışma bölgesinde bırakıldı. Bu da BDP'nin ve PKK'nın bölgede tansiyonu yükseltmesi için iyi bir fırsat oluşturdu. Bir başka iddia ise PKK'lıların öldürülmesinin ardından, Şırnak ve civarındaki illerde bulunan BDP teşkilatlarına telefon edilerek, 'Leşlerinizi gelin alın' denilmesi. Tümgeneral Mustafa Bakıcı'nın, çatışma bölgesinde bırakılan 3 cenazeyi, sınırın Irak tarafında kaldığı gerekçesiyle aldırmaması da ilginç bulunuyor. Zira askerî birimler, yetkileri kapsamında Irak sınırından 15 kilometre içeriye kadar girerek operasyon yürütebiliyor.

Bölgede cenazeleri otopsi için, genel bir uygulama olarak, Hakkâri ve Şırnak gibi toplumsal hassasiyet ve örgütsel provokasyonun üst seviyede olduğu yerlerin dışında Diyarbakır ve Malatya'ya gönderiliyor. Şırnak Cumhuriyet Başsavcısı, çatışmanın yaşandığı yerden alınan 4 cenazenin, otopsi yapılmak üzere Diyarbakır'a gönderilmesi ve cenazelerin taşınabilmesi için bir askerî helikopterin görevlendirilmesi talimatı verdi. Ancak Tümgeneral Mustafa Bakıcı, cumhuriyet savcısının bu talimatına direnerek 4 cenazeyi Şırnak şehir merkezine getirtti.

Şırnak-Hakkari sınırında öldürülen 5 PKK'lının cenazelerinin alınmasında da benzer sorunlar yaşandı. 150 kişilik bir grup, Kureyşin Tepesi'nde bulunan 5 cenazeyi almaya gitti. Ancak sadece 1 ceset alındı. 150 kişilik grubun cenazeleri almak amacıyla bölgeye gitmesi üzerine Şırnak Valisi, Tümen Komutanı Mustafa Bakıcı'ya, cenazelerin Şırnak'a getirilmesi sırasında ve sonrasında gerilim yaşanmaması için gerekli güvenlik tedbirlerini alması ve arama yapılmaması talimatı verdi. Ancak Tümgeneral Mustafa Bakıcı, "Devletin duruşunu ve gücünü göstermemiz gerekir." sözleriyle bu talimata direndi. Valinin emrine rağmen Mustafa Bakıcı, gruba sert müdahale edilmesi emri verdi. Şehir merkezine gelişlerinde asker tarafından havaya ateş açıldı.

REFERANDUM ÖNCESİ DE PKK'LILARIN CENAZELERİ HAKKARİ'DE GEZDİRİLMEK İSTENMİŞ

Uludere'de 12 PKK'lının öldürülmesiyle ilgili tartışmalar sürerken çarpıcı bir bilgi daha ortaya çıktı. Referandum öncesinde de gerilim tırmandırılmıştı. O dönem şöyle bir olay yaşandı: 19 Haziran 2010'da Şemdinli'ye bağlı Gediktepe üs bölgesine yapılan saldırıda 11 asker hayatını kaybetti. Başbakan Erdoğan, Gediktepe'ye giderek mevzilerde brifing almıştı. Bu olaydan birkaç gün sonra Şemdinli'de 9 PKK'lı öldürüldü. O sırada vahim bir iddia gündeme geldi. Dönemin komutanı Gürbüz Kaya, kömür haline gelmiş cesetleri, üstü açık kamyonete koyarak Hakkâri merkez ve Yüksekova'da dolaştırmak istemişti. Gerekçesi ise 'devletin gücünü göstermek'ti. Provokasyona sebep olabilecek olayı Hakkâri Valisi Muammer Türker'in son anda engellediği öğrenildi.

'Şırnak'ta devleti, valilik makamı temsil ediyor'

Zaman gazetesinde yer alan habere göre Şırnak Valiliği, Uludere ilçesinde 12 PKK'lının öldürülmesinden sonra çıkan olaylarla ilgili şehirde kamu kurumları arasında ciddi görüş ayrılıklarının yaşandığı bilgisinin gerçek olmadığını bildirdi. Şırnak Valiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Haberlere konu edilen ve asayişi etkileyen hususlarla ilgili olarak Valiliğimizce ilgili birimler koordine edilerek, gerekli tedbirler en üst düzeyde alınmış, herhangi bir müessif olayın meydana gelmesine müsaade edilmemiştir. Bunun dışındaki diğer haber ve yorumlar ise gerçeği yansıtmamaktadır. Devleti temsil eden ve ilin her türlü güvenlik/asayişinden birinci derecede sorumlu ve yetkili olan valilik makamı kamu kurum ve kuruluşlarını devlet ciddiyeti ve hizmet gereklerine uygun olarak uyum içerisinde yönetmektedir. Valiliğimizce yürütülen hizmetler hukuka ve hiyerarşik yapıya uygun olarak yerine getirilmektedir." denildi.

HABERE YORUM KAT