1. HABERLER

  2. HABER

  3. Sıra Onlara Ne Zaman Gelecek?
Sıra Onlara Ne Zaman Gelecek?

Sıra Onlara Ne Zaman Gelecek?

TSK'nın döşediği mayınlar sebebiyle 6 askerin hayatını kaybetmesine ilişkin soruşturmada Tuğgeneral Zeki Es’in tutuklanarak Mamak Askeri Cezaevi’ne konması olumlu bir adım olarak görülürken akıllara sıranın ne zaman adı skandallara karışan üst düzey komut

09 Kasım 2010 Salı 02:39A+A-

Geçtiğimiz yıl 27 Mayıs günü Hakkari Çukurca'da TSK'nın döşediği mayınlar sebebiyle 6 askerin hayatını kaybetmesine ilişkin soruşturmada Tuğgeneral Zeki Es'in tutuklanarak Mamak Askeri Cezaevi'ne konması olumlu bir adım olarak görülürken sıranın ne zaman adı çeşitli skandallara karışan üst düzey komutanlara geleceği merak konusu oldu. Orgeneral Saldıray Berk, Tümgeneral Hıfzı Çubuklu ve Tümgeneral Gürbüz Kaya bu isimlerin başını çekiyor.

TSK'nın döşediği mayınlar sebebiyle 6 askerin hayatını kaybetmesine ilişkin soruşturmada Tuğgeneral Zeki Es'in tutuklanarak Mamak Askeri Cezaevi'ne konması olumlu bir adım olarak görülürken akıllara sıranın ne zaman adı skandallara karışan üst düzey komutanlara geleceği sorusunu getirdi.

Ordu içerisinde suça bulaşmış kişileri korumak ve kollamakla eleştirilen ve düne kadar aksi yönde olumlu tek bir adım atmayan Genelkurmay'ın Org. Saldıray Berk, Tümgeneral Hıfzı Çubuklu ve Tümgeneral Gürbüz Kaya'nın durumu ile ilgili kamuoyunu tatmin edecek adımlar atması isteniyor.

 "İrtica ile Mücadele Eylem Planı" ile ilgili Erzincan'daki Ergenekon soruşturması kapsamında hazırlanan iddianamede bir numaralı sanık olarak gösterilen Kara Kuvvetleri Eğitim Doktrin Komutanı (EDOK) Orgeneral Saldıray Berk, Erzurum Özel Yetkili Savcıları tarafından 3 defa ifadeye çağrılmasına rağmen ifadeye gelmemişti. Orgeneral Berk Genelkurmay Başkanlığı tarafından korunmuş, Berk görev alanı dışında olmamasına rağmen süresiz görevlendirme ile mahkemede ifade vermesinin önüne geçilmişti.

Genelkurmay Adli Müşaviri Tümgeneral Hıfzı Çubuklu için de benzeri bir yönteme başvurulmuştu. Askeri yargının en tepesindeki isim olan Çubuklu 'Sahte Çürük Raporu' çetesi soruşturması ve 'İnternet Andıcı' soruşturmasında sivil savcılara ifade vermemişti. İnternet andıcı soruşturmasında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nda ifade vermeye gelmeyen Genelkurmay Adli Müşaviri Tümgeneral Hıfzı Çubuklu ve ekibi Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın ifade tebligatına da olumsuz cevap vermişti. Karargah; soruşturma şüphelisi Adli Müşavir Tümgeneral Çubuklu, Korgeneral İsmail Hakkı Pekin, Korgeneral Mehmet Eröz ve Tümgeneral Mustafa Bakıcı için görevlendirme yazısı göndermişti.

Tuğgeneral Zeki Es'in tutuklandığı mayın skandalı ile ilgili yürütülen soruşturmada Esin'in üstü olan Tümgeneral Gürbüz Kaya hakkında herhangi bir işlem yapılmadı. İnternete düşen kayıtlarda Gürbüz Kaya'nın, Zeki Es'i teselli ederek böyle küçük hataların olabileceğini söylediği ortaya çıkmıştı. 11 askerin hayatını kaybettiği Gediktepe saldırısında TSK'nın ihmali olduğu belirtilmiş, Kaya ise PKKlıları çoban zannettiklerini söylemişti. Kaya, Ağustos ayında yapılan Yüksek Askeri Şura toplantısında Korgeneralliğe yükseltilmiş, ancak kararnameyi Cumhurbaşkanı imzalamamıştı.

Murat Alan / YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT