1. HABERLER

  2. HABER

  3. Sınırötesi Tezkeresi TBMM'ye Sunuldu
Sınırötesi Tezkeresi TBMMye Sunuldu

Sınırötesi Tezkeresi TBMM'ye Sunuldu

TSK'nın sınır ötesi harekat konusunda hükümete verilen yetkinin bir yıl daha uzatılmasını öngören Başbakanlık Tezkeresi TBMM'ye sunuldu.

07 Ekim 2010 Perşembe 10:38A+A-

"Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) unsurlarının, Irak'ın kuzeyinden gelen saldırılarının bertaraf edilmesi amacıyla sınır ötesi harekat düzenlemesi konusunda hükümete verilen yetki"nin 17 Ekim'den bir yıl daha uzatılmasını öngören Başbakanlık Tezkeresi TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

Tezkerede, Irak'ın kuzey bölgesinde yuvalandığı belirtilen PKK'dan kaynaklanan ve ülkenin milliği birliğine, güvenliğine, toprak bütünlüğüne yöneltildiği ifade edilen saldırıların ve açık tehdidin devam ettiği belirtildi.

Türkiye'nin, 'dost ve kardeş ülke' olarak tanımlanan Irak'ın, toprak bütünlüğünün, milli birliğinin ve istikrarının korunmasına büyük önem verdiğine işaret edilen tezkerede, şunlar kaydedildi:

"Türkiye, PKK teröristlerinin Irak'ın kuzeyindeki mevcudiyetine ve terörist saldırılarına son verilmesini sağlamak amacıyla askeri faaliyetlerini başarıyla yürütmekte, siyasi ve diplomatik girişimlerini, uyarılarını sürdürmektedir. Türkiye'ye yönelik olarak devam eden terörist saldırılara ve tehdide karşı, terörizmle mücadelenin bir parçası olarak uluslararası hukuk çerçevesinde gerekli tedbirleri almak üzere hudut, şümul, miktar ve zamanı Hükümetçe belirlenecek şekilde, TSK unsurlarının, Irak'ın kuzeyinden ülkemize yönelik terör tehdidinin, saldırılarının bertaraf edilmesi amacıyla, sınır ötesi harekat ve müdahalede bulanmak üzere, Irak'ın PKK teröristlerinin yuvalandıkları kuzey bölgesi ile mücavir alanlara gönderilmesi, görevlendirilmesi için Genel Kurulun 17 Ekim 2007 tarihli, 903 sayılı kararıyla Hükümet'e verilen ve son olarak 6 Ekim 2009 tarihli ve 948 sayılı kararıyla 1 yıl uzatılan izin süresinin, 17 Ekim 2010'dan itibaren 1 yıl daha uzatılması için Anayasa'nın 92. maddesi uyarınca TBMM'den izin istenilmesi Bakanlar Kurulunca kararlaştırılmıştır."

HABERE YORUM KAT